Aktualności

Jedyny Litwin, który wygrał Ligę Mistrzów

Reprezentacja05.06.2016 
Niewielu litewskich piłkarzy odnosiło sukcesy na arenie europejskiej. Nic więc dziwnego, że po zakończeniu kariery najdroższy w historii tego kraju zawodnik dostał szansę poprowadzenia kadry narodowej. Edgaras Jankauskas, bo o nim mowa, czekał jednak na swój moment pięć lat od rozegrania ostatniego meczu w roli piłkarza.

41 -letni dziś szkoleniowiec ma w swoim piłkarskim CV najbogatszy dorobek spośród wszystkich rodaków. Karierę rozpoczął jako szesnastolatek w Żalgirisie Wilno, gdzie spisywał się na tyle dobrze, że upomniała się o niego rosyjska potęga – CSKA Moskwa. Tam spędził rok, po czym przeniósł się do innego zespołu ze stolicy, Torpedo.

Kariera Jankauskasa nabrała rozpędu w 1998 roku, gdy wyjechał do belgijskiego Club Brugge. Już w pierwszym sezonie mógł cieszyć się z tytułu mistrzowskiego. W styczniu 2000 roku stał się najdroższym piłkarzem w historii Litwy, gdy hiszpański Real Sociedad San Sebastian zapłacił za niego 2,3 miliona euro. Po półtora roku został wypożyczony do Benfiki Lizbona, gdzie wpadł w oko menedżerowi FC Porto, samemu Jose Mourinho. Portugalczyk zagiął parol na Litwina i wkrótce Jankauskas wylądował na Estadio do Dragao. Wówczas zaczął się dla niego najlepszy okres w karierze.

W ciągu dwóch sezonów dopisał do swojego konta dwukrotne mistrzostwo i superpuchar kraju, Puchar Portugalii, a co najważniejsze – wygrał Ligę Mistrzów i Puchar UEFA. Do dziś pozostaje jedynym Litwinem, który ma w dorobku triumf w najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywkach w Europie.

Po historycznym zwycięstwie kariera Jankauskasa znacznie zwolniła. Został wypożyczony do OGC Nice, gdzie furory nie zrobił i portugalski klub nie zdecydował się na przedłużenie kontraktu. Trafił więc do szkockiego Hearts of Midlothian, ale tam również nie zagrzał zbyt długo miejsca.Rozpoczął się prawdziwy tour Litwina. Kolejnymi przystankami późniejszego selekcjonera reprezentacji Litwy były: cypryjski AEK Larnaka, portugalskie Belenenses, łotewskie Skonto Ryga, rodzime REO LT Wilno i amerykańskie New England Revolution. Jankauskas karierę piłkarską zakończył w Rosji, reprezentując barwy Fakieła Woroneż. Przez wszystkie lata rozegrał w narodowej drużynie 56 spotkań, w których zdobył 10 bramek.

Litwa, czyli rywal, z którym gramy tylko towarzysko

W 2011 roku rozpoczął karierę trenerską, jako asystent w Lokomotiwie Moskwa, skąd trafił do swojego poprzedniego klubu, Hearts of Midlothian, aby tam również zostać drugim szkoleniowcem. Szansę pracy w roli pierwszego trenera otrzymał w 2014 roku w rodzimym FK Trakai. Dwa lata później został obdarzony największym z możliwych zaszczytów w piłkarskiej Litwie – objął stery w narodowej reprezentacji. Dotąd poprowadził zespół w meczach z Rumunią i Rosją, jednak oba zakończyły się porażką jego drużyny. Niewielu litewskich piłkarzy odnosiło sukcesy na arenie europejskiej.

FOT: LFF

 

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności