100 lat PZPN

Dokładne 14 maja 1922 roku reprezentacja Polski rozegrała na stadionie Cracovii im. Józefa Piłsudskiego premierowe spotkanie przed własną publicznością. W towarzyskim meczu międzypaństwowym górą w Krakowie były Węgry, które wygrały 3:0. Już w czwartej minucie samobójcze trafienie zaliczył Ludwik Gintel, a później dwie bramki zdobył Michály Solti.

100 lat PZPN

Koszulka ulubionego klubu czy reprezentacji jest nieodzownym gadżetem każdego piłkarskiego kibica. Dziś można je kupić niemal wszędzie, dostęp do trykotów stał się bardzo powszechny. Nie zawsze jednak tak było – koszulki, w których występowali reprezentanci Polski, też mają swoją historię. Zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń z tym związanych.

100 lat PZPN

Stojący obecnie u sterów reprezentacji Polski selekcjoner Jerzy Brzęczek jest 66. w historii szkoleniowcem, który poprowadził drużynę narodową. Wcześniej tego zaszczytu dostąpiło 65 innych trenerów, a także członków związkowego kapitanatu. Zerkamy do historii, by przedstawić najciekawsze z wydarzeń związanych ze sternikami reprezentacji Polski.

100 lat PZPN

Jedenaście historycznych znaków zostało wpisanych w karty Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwszy z nich został zaprezentowany w latach 20-tych zaraz po założycielskim zgromadzeniu w Warszawie. Niemal przez te wszystkie dekady umiejscowiony był orzeł, który z upływem czasu został pokazywany w zupełnie inny sposób. Na dwóch logotypach PZPN była także piłka.

100 lat PZPN

„Przed samymi świętami, bo w dniach 20 i 21 bm. odbył się w Warszawie zjazd towarzystw sportowych wszystkich ziem polskich, na którym ukonstytuowano P.Z.P.N” – napisał w grudniu 1919 roku Ilustrowany Kurier Codzienny. Lakoniczna notatka jest jedną z niewielu relacji opisującej powstanie Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia.

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności