Bestsellery Biblioteki52
Był taki mecz31
Futbolowe abecadło45
Gramy dla Polski7
Historia jednego zdjęcia18
Historia mistrzostw Europy16
Jak on to zrobił2
Koło taktyczne1
Kulisy turnieju1
Od redakcji9
O tym się mówi14
Pamiętne gole37
Piłka kobieca8
Piłka w liczbach24
Polskie stadiony44
Ściągawka z historii77
Wspomnienie60
Wydarzenie tygodnia96
Z biegiem lat, z biegiem dni118
Z ławki trenera11
Z polityką w tle9
Jubileusz Lucjana BrychczegoJubileusz Lucjana Brychczego

Jubileusz Pana Lucjana

Lucjana Brychczego nie trzeba przedstawiać. To legenda Legii związana ze stołecznym klubem od 1954 roku. To w nim święcił największe triumfy – jako piłkarz i trener. Mistrzostwa Polski, krajowe puchary, a także rekordowa liczba rozegranych spotkań z „eLką” na piersi (452) i strzelonych goli (226). 13 czerwca 2024 r. Brychczy skończył 90 lat. Z tej okazji Legia zorganizowała swojemu Mistrzowi przyjęcie urodzinowe, na którym Jubilat pojawił się wraz z najbliższymi.

 

Zobacz więcej
Roger Guerreiro podczas meczu z Austrią.Roger Guerreiro podczas meczu z Austrią.

Euro(pejski) debiut

Historyczny awans. Reprezentacja Polski aż do 2008 roku musiała czekać na debiut w mistrzostwach Starego Kontynentu. Drużynie prowadzonej przez Holendra Leo Beenhakkera udało się zameldować w austriacko-szwajcarskim turnieju dokładnie cztery lata przed Euro w naszym kraju, w którym z racji roli współgospodarza, miała zapewniony udział. Mimo, że do kraju nasza drużyna wróciła zaledwie z jednym punktem w trzech grupowych spotkaniach, już samo wywalczenie awansu – biorąc pod uwagę serię niepowodzeń w przeszłości – należało uznać za duże osiągnięcie. Po tytuł sięgnęła Hiszpania, która zaczynała właśnie kilkuletni okres dominacji w światowym futbolu.

Zobacz więcej
Polska - Holandia 4:1 (10.09.1975)Polska - Holandia 4:1 (10.09.1975)

Holenderski przekładaniec

W zimie Holendrzy jeżdżą na łyżwach, a latem na rowerze. Z gier zespołowych preferują głównie futbol. Te trzy dyscypliny to ich sporty narodowe, w których od lat odnoszą sukcesy. Reprezentacja piłkarzy trzykrotnie zdobyło wicemistrzostwo świata, a raz świętowała mistrzostwo Europy. W charakterystycznych pomarańczowych koszulkach biegało kilka pokoleń genialnych zawodników (na zdjęciu Johan Cruyff wita się z Kazimierzem Deyną przed meczem na Stadionie Śląskim w 1975 roku), a holenderski system szkolenia jest równie sławny jak jego przedstawiciele. Wiele z tych gwiazd grało w starciach z biało-czerwonymi. Przypomnijmy wszystkie te chwile, choć nie zawsze „niderlandzka pomarańcza” była dla nas strawna.

 

Zobacz więcej
Tomasz Hajto uderzeniem łokciem nokautuje rywala ze Szwecji.Tomasz Hajto uderzeniem łokciem nokautuje rywala ze Szwecji.

Mistrzostwa sensacji

Czy polscy piłkarze pójdą „za ciosem”? Takie pytanie towarzyszyło fanom futbolu nad Wisłą przed eliminacjami mistrzostw Europy, których organizację w 2004 roku powierzono Portugalii. Dwa lata wcześniej reprezentację Polski po 16-letniej przerwie w końcu mogliśmy oglądać w finałach mundialu. I choć w Korei Południowej i Japonii podopieczni Jerzego Engela sukcesu nie odnieśli, wydawało się, że przynajmniej w eliminacjach znów czekają nas dobre występy i sukcesy. Rzeczywistość niestety boleśnie zweryfikowała te oczekiwania.

Zobacz więcej
Mateusz Klich po strzeleniu gola w meczu z Danią (14.08.2013).Mateusz Klich po strzeleniu gola w meczu z Danią (14.08.2013).

13 czerwca 1990

Po okresie stabilizacji, kolejna rewolucja. Mateusz Klich w swojej karierze reprezentował barwy klubów z Polski, Niemiec, Holandii i Anglii. Wiele lat spędził na Wyspach, gdzie w barwach Leeds United występował z przerwą na wypożyczenie do Utrechtu od 2017 do 2023 roku. Najlepiej wiodło mu się pod wodzą Argentyczyka Marcelo Bielsy, kiedy to wspólnie awansowali do Premier League. Końcówka pobytu w Anglii to jednak głównie rola rezerwowego, której konsekwencją był m.in. brak powołania na mundial w Katarze. Dlatego początek 2023 roku przyniósł wielką zmianę, a polskiego pomocnika rzucił aż za Ocean – do D.C. United. W Waszyngtonie Klich odnalazł się bez problemu i właśnie w amerykańskiej stolicy świętuje 34. urodziny.

Zobacz więcej
Lucjan Brychczy.Lucjan Brychczy.

Alfabetyczna 90-ka „Kiciego”

W tytułowej piosence serialu „Czterdziestolatek”, wykonywanej przez Andrzeja Rosiewicza, pojawia się zdanie: „40 lat minęło – to piękny wiek”. Jeżeli „czterdziestkę” uznajemy za piękny wiek, to co należałoby powiedzieć o „dziewięćdziesiątce”? Jeszcze piękniejszy? Słuszny? Złoty? Przymiotników można by mnożyć, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejszy jest bohater tego zacnego jubileuszu, czyli Pan Lucjan Brychczy – legenda warszawskiej Legii i reprezentacji Polski, obchodzący 13 czerwca 90. urodziny. Karierę popularnego „Kiciego” przedstawiamy w alfabecie.

 

Zobacz więcej