Bestsellery Biblioteki45
Był taki mecz31
Futbolowe abecadło40
Gramy dla Polski4
Historia jednego zdjęcia18
Historia mistrzostw Europy16
Jak on to zrobił2
Koło taktyczne1
Kulisy turnieju1
Od redakcji9
O tym się mówi14
Pamiętne gole37
Piłka kobieca7
Piłka w liczbach22
Polskie stadiony43
Ściągawka z historii66
Wspomnienie54
Wydarzenie tygodnia93
Z biegiem lat, z biegiem dni115
Z ławki trenera8
Z polityką w tle9
Janusz Kupcewicz.Janusz Kupcewicz.

Król środka pola

Na mundialu w Hiszpanii miał podobną rolę do tej, jaką wcześniej w reprezentacji odgrywał Kazimierz Deyna. Technika, ostatnie podanie, kierowanie grą, strzały z dystansu – to były atuty nie tylko „Kaki”, ale także Janusza Kupcewicza. 9 grudnia przypada 68. rocznica urodzin tego znakomitego piłkarza. 

Zobacz więcej
Dariusz Dudka (2000/2023).Dariusz Dudka (2000/2023).

Dariusz Dudka

Tego pana kibice w Polsce będą kojarzyć z występów w trzech rodzimych klubach – Amice Wronki, Wiśle Kraków i Lechu Poznań. Ale nie tylko. Był on również jednym z przedstawicieli polskiego futbolu we Francji, gdzie z powodzeniem występował przez 4 lata w drużynie z Ligue 1 – AJ Auxerre (wraz z Ireneuszem Jeleniem). Z reprezentacją Polski zagrał na trzech mistrzowskich imprezach, był nawet jej wicekapitanem. Dziś pora przedstawić sylwetkę Dariusza Dudki – jednego z członków Klubu Wybitnego Reprezentanta.

 

Zobacz więcej
Puchar Polski mecze po 150 minutPuchar Polski mecze po 150 minut

150 minut emocji

Kiedy podczas katarskiego mundialu w 2022 roku, zgodnie z wytycznymi FIFA, sędziowie doliczali do spotkań nawet po kilkanaście minut, wielu kibiców zastanawiało się czy aby na pewno to dobry pomysł. Mecze, które kończyły się dogrywkami czy seriami jedenastek potrafiły trwać bowiem znacznie ponad dwie godziny. Z pewnością niewielu sympatyków futbolu zdawało sobie wówczas sprawę, że tak długie widowiska mają bogatą tradycję, a 150 minutowe mecze zdarzały się już… w latach 50. XX wieku w Pucharze Polski.

Zobacz więcej
Mirosław Okoński 1983/2019Mirosław Okoński 1983/2019

Mirosław Okoński

Talent to był jakich mało. To jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii poznańskiego Lecha. Był uwielbiany przez fanów Kolejorza. W miłości do Mirosława Okońskiego nie przeszkodziła im nawet przeprowadzka do warszawskiej Legii, w której odbywał służbę wojskową. Choć niektórzy mieli mu za złe gole strzelane Lechowi w barwach CWKS-u. Największe triumfy święcił w Poznaniu, ale i w stolicy zapisał się złotymi zgłoskami. Błyszczał też w niemieckim HSV Hamburg. Jedyne, czego mógł żałować, to braku sukcesów z reprezentacją Polski.

 

Zobacz więcej
Marek Chojnacki 1994/2020Marek Chojnacki 1994/2020

Marek Chojnacki

Każdy kibic ŁKS-u Łódź wie kim był Marek Chojnacki. A przynajmniej, powinien. Starszym fanom tego piłkarza przedstawiać nie trzeba, młodszym warto przybliżyć jego sylwetkę. Pan Marek to legenda klubu z Alei Unii Lubelskiej, przez lata był rekordzistą pod względem liczby meczów rozegranych w ekstraklasie. Uzbierał ich w sumie 451 (pierwotnie 452, ale jedno ze spotkań z sezonu 1992/1993 zostało anulowane – z Olimpią Poznań w ostatniej kolejce) – i co ważne – wszystkie zaliczył w barwach ŁKS-u. W piłkarskim życiorysie Chojnackiego pozostała jednak pewna wyrwa – to reprezentacja Polski, w której rozegrał zaledwie 4 spotkania.

 

Zobacz więcej
ŁKS Łódź (1948)ŁKS Łódź (1948)

„Dobry był z niego herbatnik”

Ponad 100 ról w filmach i serialach, wspaniałe kreacje teatralne oraz… mecze w reprezentacji Polski. 102 lata temu (5 grudnia 1921 roku) urodził się Marian Łącz, znakomity piłkarz i takiż aktor.

Zobacz więcej