baner do strefy kibica baner do strefy kibica
Strefa Kibica
Strefa Kibica
Twoje spojrzenie na futbol
Wspomnienia, zdjęcia i filmy23
Bilety i programy meczowe23
Koszulki, flagi i inne tekstylia18
Pamiątki, plakaty i maskotki37
W eliminacjach igrzysk w Monachium w naszej grupie zdarzył się mecz, w którym jedna z drużyn popisała się taką skutecznością. Bułgarzy pokonali w Sofii Hiszpanię 8:3. Tej niedzieli w Warszawie podobny wynik się nie powtórzył, choć zespół z Bałkanów znów stracił trzy bramki.W eliminacjach igrzysk w Monachium w naszej grupie zdarzył się mecz, w którym jedna z drużyn popisała się taką skutecznością. Bułgarzy pokonali w Sofii Hiszpanię 8:3. Tej niedzieli w Warszawie podobny wynik się nie powtórzył, choć zespół z Bałkanów znów stracił trzy bramki.

Ocalić od zapomnienia

Jest 7 maja 1972 roku, Warszawa. Na trybunach Stadionu Dziesięciolecia siedzi ponad 60 tysięcy ludzi, ale wprawne oko fotoreportera bezbłędnie wyławia z tłumu tego jednego człowieka – uśmiechniętego pana w ciemnych okularach, który na głowie ma czapeczkę z gazety (może „Trybuny Ludu” – do tego nadawała się wyśmienicie), a w prawej dłoni trzyma transparent. Ot, zwykły kibic jakich miliony. A jednak nietuzinkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Nie tylko ze względu na bardzo optymistyczne – nawet jak na ówczesne czasy – przesłanie o ośmiu golach. Niepowtarzalny, bo on tam był. Widział na własne oczy. Zachował wspomnienia. A może znasz tego kibica?

Zobacz więcej
Bileciki do kontroliBileciki do kontroli

Sektor 3, rząd 2, miejsce 1

Bileciki do kontroli, proszę! Nie, nie… Nie muszą się państwo obawiać. Tym razem to nie obowiązkowa kontrola. Zresztą z Biblioteką PZPN nikt nie jedzie na gapę. Po prostu spieszymy donieść, że w naszym przepastnym archiwum mamy kolejny regał. Każdy kibic będzie mógł na nim ułożyć swoje najcenniejsze pamiątki: archiwalne karty wstępu, programy meczowe i stare plakaty. Oczywiście, wyłącznie w cyfrowej formie.

Zobacz więcej
Maskotki bez źródła do nagłówka - Euro 2008Maskotki bez źródła do nagłówka - Euro 2008

PIERWSZY RAZ W DUECIE

Mistrzostwa Europy w 2008 były historycznie nie tylko dlatego, że po raz pierwszy udział w zmaganiach o prymat na Starym Kontynencie wzięła reprezentacja Polski. Niespotykaną dotąd decyzję podjęli organizatorzy turnieju, którzy przygotowali dwie oficjalne maskotki. Trix i Flix to bracia bliźniacy reprezentujący kraje gospodarzy Euro – Austrię i Szwajcarię. Czerwono-białe piłkarskie stroje nawiązywały do barw narodowych obu państw, a numery na koszulkach tworzyły rok rozegrania turnieju. Charakterystyczne włosy miały z kolei symbolizować ich alpejski charakter. Oficjalna prezentacja maskotek miała miejsce 27 września 2007 roku w Nyonie, a ich imiona w internetowym głosowaniu wybrali… kibice. Zwycięska propozycja otrzymała ponad 36 procent z blisko 70 tysięcy oddanych głosów, wyprzedzając Flitza i Blitza oraz Zagiego i Zigiego.

Zobacz więcej