16
W. Tyc
14
J. Kupcewicz
12
H. Maculewicz
13
Z. Płaszewski
Reprezentanci Polski przed meczem ze Szwecją we Wrocławiu. Od lewej: Marek Kusto, Włodzimierz Mazur, Mirosław Okoński, Wojciech Rudy, Tadeusz Jakubczyk.
Uczestnik aż trzech mundiali, w których na boisku przybywał w sumie... przez niespełna godzinę. Podczas mistrzostw świata w RFN i Argentynie wszystkie mecze przesiedział na ławce rezerwowych albo na trybunach. Szansę gry dał mu dopiero Antoni Piechniczek w Hiszpanii, ale tam też był tylko zmiennikiem. W pierwszym spotkaniu z Włochami w 72. minucie zastąpił Andrzeja Iwana, w starciu z Kamerunem wszedł 67. minucie w miejsce Andrzeja Pałasza, wreszcie w półfinale przeciwko Italii został posłany w bój 12 minut przed ostatnim gwizdkiem za Włodzimierza Smolarka. W reprezentacji rozegrał w sumie 19 meczów i zdobył 3 bramki. Jedną z nich właśnie we wrocławskiej konfrontacji ze Szwedami.
Jeden z największych talentów polskiej piłki przełomu lat 70. i 80., wielka legenda poznańskiego Lecha. Mecz ze Szwedami był jego debiutem w reprezentacji Polski, niestety – niezbyt udanym. Miał wówczas zaledwie 19 lat i wyszedł na murawę w podstawowym składzie, obok takich gwiazd, jak Kazimierz Deyna, Antoni Szymanowski czy Jan Tomaszewski. Zaczął nieźle, bo już w pierwszych minutach miał szansę pokonać Görana Hagberga. Potem jednak wyraźnie przygasł i w przerwie trener Jacek Gmoch zdjął go z boiska, wprowadzając Janusza Kupcewicza. Na kolejną szansę w kadrze „Oko” musiał czekać aż trzy lata, do towarzyskiego meczu z Argentyną. W klubowej piłce błyszczał, robiąc karierę m.in. na boiskach Bundesligi, ale w reprezentacji nigdy nie stał się pierwszoplanową postacią.
Kazimierz Deyna był najstarszym polskim piłkarzem, który w listopadowe popołudnie 1977 roku wybiegł na murawę w meczu ze Szwecją – miał wówczas 30 lat i dwadzieścia dni. To jego strzał z karnego przesądził o zwycięstwie biało-czerwonych.
► 11. mecz reprezentacji we Wrocławiu, ale 10. w polskim Wrocławiu i dziesiąty raz na Stadionie Olimpijskim; pierwszy mecz w tym mieście przed wojną z Niemcami na stadionie Schlesier-Kampfbahn biało-czerwoni rozegrali w roli gości
► Piętnasty mecz reprezentacji ze Szwecją
► Piętnasty mecz Jacka Gmocha w roli selekcjonera reprezentacji Polski
► 40. mecz w reprezentacji Władysława Żmudy
► Debiut w reprezentacji Jana Sobola
► Debiut w reprezentacji Mirosława Okońskiego
► Pierwszy a zarazem ostatni mecz w reprezentacji Tadeusza Jakubczyka i Wojciecha Tyca (ten drugi zagrał zaledwie 2 minuty)
► Pierwszy mecz reprezentacji rozegrany 12 listopada
► Zagrało 15 zawodników z 10 klubów
► Po tym spotkaniu bilans bramkowy meczów rozegranych w listopadzie był idealnie równy (43-43)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych towarzyskich meczów bez remisu (10) na własnym boisku