12
S. Sobczyński
13
Z. Maszczyk
14
M. Kusto
Mecz z Francją odbył się dwa miesiące po historycznym sukcesie, jakim było zdobycie medalu na mistrzostwach świata 1974. Polscy piłkarze w całym kraju byli witani entuzjastycznie i pomysłowo. Król strzelców dostał od kibiców koronę, a Trener Tysiąclecia – rower, na którym zajął trzecie miejsce na Etapie Górskim z metą w Monachium.
Robert Gadocha był jednym z objawień mistrzostw świata w RFN. Dwa miesiące po turnieju – podobnie jak inni piłkarze z drużyny Kazimierza Górskiego – znacznie obniżył formę. We wrześniowych meczach roku 1974 biało-czerwoni doznali dwóch porażek, wygrali tylko raz.
Przed meczem z Francuzami kapitan reprezentacji Polski Kazimierz Deyna odebrał Puchar Fair Play, ufundowany przez Międzynarodowe Towarzystwo do Walki z Brutalnością w Sporcie. Trofeum, zadziwiająco podobne do Pucharu Świata FIFA, zostało przyznane biało-czerwonym za dżentelmeńską postawę podczas mundialu w RFN.
Gdyby nie kontuzje, byłby poważnym konkurentem dla Zygmunta Anczoka i Adama Musiała do gry na lewej obronie w drużynie Orłów Górskiego. Debiutu w reprezentacji doczekał się jednak już po mistrzostwach świata 1974, właśnie w meczu z Francją, i ostatecznie wystąpił w niej tylko trzy razy. Piłkarz chorzowskiego Ruchu robił furorę już jako nastolatek. We wrześniu 1969 roku (miał wówczas 19 lat) w meczu o Puchar Miast Targowych doznał urazu, który zaważył na całej jego karierze. „Austriacki napastnik Wiener SC Kaltenbrunner (...) brutalnie zaatakował mnie wyprostowaną nogą, kiedy robiłem wślizg. Dostałem w kolano i od razu wiedziałem, że jest źle; wygięte było pod nienaturalnym kątem” – wspominał w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego”. W kolejnych latach kontuzja się odnawiała i Drzewiecki nie wrócił już do najwyższej formy.
Gdy wybiegał na murawę Stadionu Olimpijskiego, pewnie nie przypuszczał, że osiem lat później znów zmierzy się z biało-czerwonymi – i to w starciu o medal mistrzostw świata. Trésor i Grzegorz Lato to bowiem jedyni uczestnicy spotkania we Wrocławiu, którzy wzięli udział w wygranym przez Polaków 3:2 meczu o trzecie miejsce na España 1982. Urodzony na Gwadelupie piłkarz przybył do Europy, gdy miał 19 lat. Najpierw grał na Korsyce, w Ajaccio, ale sukcesy zaczął osiągać dopiero po przenosinach do Olympique Marsylia, z którym w 1976 roku zdobył Puchar Francji. Mistrzem kraju został u schyłku kariery, w wieku 34 lat, już jako zawodnik Girondins Bordeaux. W 2004 roku Pelé umieścił go na liście stu najlepszych piłkarzy w historii futbolu, przygotowanej na stulecie FIFA.
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 7 września, 5 lat wcześniej wygrana z Holandią w Chorzowie w eliminacjach mistrzostw świata 2:1
► Szósty mecz reprezentacji przeciwko Francji i trzecia z rzędu porażka, bilans: 1-1-4, bramki: 7-15
► 15. porażka reprezentacji w rozmiarze 0:2
► Jubileuszowy, dziesiąty mecz reprezentacji rozegrany we Wrocławiu na Stadionie Olimpijskim (pierwszy z nich odbył się, gdy Wrocław był niemiecki, a stadion nazywał się Schlesier-Kampfbahn – i był to mecz wyjazdowy)
► Po raz 200. reprezentanta dał ŁKS Łódź – był nim Jan Tomaszewski albo Mirosław Bulzacki, obaj zagrali od początku
► Po raz 570. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w Legii Warszawa (Kazimierz Deyna, Robert Gadocha lub Lesław Ćmikiewicz – wszyscy zagrali od początku)
► Debiut Piotra Drzewieckiego w reprezentacji
► Pierwszy mecz przeciwko Francji rozegrany poza stolicą jednego z krajów
► Zagrało 14 zawodników z siedmiu klubów (po trzech z Ruchu Chorzów, Wisły Kraków i Legii Warszawa) – wszystkie polskie
► 20. mecz reprezentacji bez zdobytej bramki na własnym boisku
► 110. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Antoni (Szymanowski)
► Drzewiecki to czwarty w historii zawodnik o imieniu Piotr, który zagrał w reprezentacji