1:0 Celna główka J. Raaba, asysta U. Zötzsche
Kapitalna okazja A. Zgutczyńskiego, U. Zötzsche wyręcza bramkarza
1:1 A. Zgutczyński trafia w okienko, zagrywał A. Kensy!
2:1 F. Pastor strzela nożycami, J. Wandzik bezradny, asysta D. Stahmanna
3:1 H.-U. Pilz niczym rasowy snajper, asysta B. Wunderlicha

NRD - Polska 3:1, 07.09.1983

Reprezentacja olimpijska przyjechała do Karl-Marx-Stadt (obecnie Chemnitz) jako lider grupy. Po trzech spotkaniach drużyna prowadzona przez Waldemara Obrębskiego miała komplet zwycięstw. Dobra passa została przerwana w starciu z NRD. Selekcjoner Bernd Stange zapowiadał, że jego piłkarze będą szturmować polską bramkę od początku meczu. I tak było, bo rywale zadali pierwszy cios już w 5. minucie. Biało-czerwoni odpowiedzieli dopiero godzinę później – pięknym trafieniem Andrzeja Zgutczyńskiego. Końcówka należała jednak do gospodarzy, którzy jeszcze dwukrotnie pokonali Józefa Wandzika. Takim wynikiem Polska utrudniła sobie drogę do igrzysk w Los Angeles, gdyż awans miał zapewniony tylko zwycięzca grupy. Ostatecznie ani Niemcy ze Wschodu, ani Polacy nie pojechali do Miasta Aniołów. Kraje socjalistyczne zbojkotowały bowiem igrzyska w Stanach Zjednoczonych.

►UWAGA! Na bazie dostępnych źródeł redakcja Biblioteki nie była w stanie ustalić minut żółtych kartek. TVP dysponuje jedynie skrótem spotkania.

ddr
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
ddr
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1.

F. Rohde

Łatwo, za łatwo, odniosłem wrażenie, że nasi przegrali na własne życzenie. Tak jak nie ma dymu bez ognia, tak nie ma też wyłącznie przypadkowych, względnie nieszczęśliwych przegranych. A takie opinie, obciążające za niepowodzenie zły los, a nie żywych ludzi, niestety – słyszałem w Karl-Marx-Stadt.

Jerzy Lechowski
„Piłka Nożna” z 13 września 1983 r.
NRD - Polska 3:1 (07.09.1983)NRD - Polska 3:1 (07.09.1983)
KADR Z TRANSMISJI TVP

Jedyny radosny moment dla Polaków w tym spotkaniu. W 2. połowie kapitalnym strzałem w samo okienko popisał się Andrzej Zgutczyński.

Znacznemu wydłużeniu uległa droga polskich piłkarzy do Los Angeles. Wprawdzie wczorajsza porażka z „olimpijczykami” NRD nie przekreśla bynajmniej szans na wygranie rywalizacji w grupie, tym niemniej stawia w znacznie korzystniejszej sytuacji przed rewanżowym pojedynkiem w kwietniu przyszłego roku podopiecznych trenera Bernda Stangego.

2

►UWAGA! Za zwycięstwo przyznawane były 2 punkty.

Waldemar Obrębski

Mecz stał na dobrym poziomie. Gratuluję trenerowi Stangemu zwycięstwa, ale muszę podkreślić, że było ono dla naszych rywali bardzo szczęśliwe. Z pewnością nie byliśmy zespołem gorszym. Zagraliśmy na tyle, na ile nas obecnie stać. Mówi się trudno, gra się dalej. Mamy w zanadrzu rewanż i na pewno tanio skóry nie sprzedamy.

Waldemar Obrębski, selekcjoner reprezentacji Polski
Wypowiedź z pomeczowej konferencji prasowej

Każdy ze strzelonych goli zasługiwał na uwagę. Równie piękną bramkę – jak ta Andrzeja Zgutczyńskiego – zdobył Frank Pastor. Niemiec pojawił się na boisku w 2. połowie, a do siatki trafił po efektownych nożycach.

To zwycięstwo jest dla nas bardzo ważne, bo odniesione nad groźnym rywalem. Dużej szybkości i pomysłowości w grze Polaków oraz momentami niebezpiecznej grze przeciwstawiliśmy olbrzymią wolę walki i morale. Te elementy zdecydowały o naszym sukcesie.

Bernd Stange, selekcjoner reprezentacji NRD
Postacie meczu
Jürgen Raab (NRD - Polska 3:1, 07.09.1983)Jürgen Raab (NRD - Polska 3:1, 07.09.1983)
Jürgen
Raab
W reprezentacji olimpijskiej od 16.11.1982

To on rozpoczął strzelanie w tym meczu. W 5. minucie wyskoczył najwyżej w polu karnym i silnym uderzeniem głową pokonał Józefa Wandzika. Był to jeden z siedmiu goli strzelonych przez Raaba w olimpijskiej drużynie NRD, w której zagrał łącznie 28 spotkań – czyli o 8 więcej niż w kadrze A. Raab to legenda Carl Zeiss Jena. Zaczynał w 1975 roku – w zespole juniorskim, a w kolejnym był już zawodnikiem seniorskiej ekipy. Barwom Carl Zeiss pozostał wierny praktycznie przez całą karierę. Grał tam aż do 1992 roku. Przez ten czas wystąpił w 376 meczach, w których zdobył 120 bramek. Ostatnie 2 lata spędził w VfB Pößneck, gdzie był grającym trenerem. I właśnie tym fachem zajął się po zawieszeniu butów na kołku. Prowadził kluby z niższych lig niemieckich, a nawet zespoły z Singapuru. W 2010 r. trenował swoją ukochaną drużynę z Jeny.

Andrzej Zgutczyński (NRD - Polska 3:1, 07.09.1983)Andrzej Zgutczyński (NRD - Polska 3:1, 07.09.1983)
Andrzej
Zgutczyński
W reprezentacji olimpijskiej od 30.06.1983

To była jedna z piękniejszych, o ile nie najpiękniejsza bramka Polaka w kadrze olimpijskiej. Po prostu gol stadiony świata. Bez wątpienia Zgutczyński był pierwszoplanową postacią w naszym zespole. Chwilę przed wpisaniem się na listę strzelców, miał on jeszcze lepszą sytuację. Po podaniu Marka Leśniaka znalazł się oko w oko z René Müllerem, kopnął piłkę pod interweniującym bramkarzem, ale z linii bramkowej zdołał wybić ją Uwe Zötzsche. Zgutczyński latem 1983 roku przeniósł się z Bałtyku Gdynia do Górnika Zabrze. Ale początki nie były udane. Lepszy był drugi sezon – zakończony mistrzostwem, a najlepszy – trzeci, w którym został królem strzelców. W nagrodę pojechał na mistrzostwa świata do Meksyku (1986). Na mundialu wystąpił tylko w wygranym 1:0 meczu z Portugalią (wszedł na boisko w 75. minucie). Było to jego 5. i zarazem ostatnie spotkanie w drużynie narodowej.

W 65. minucie Zgutczyński pokazał (...) jak trzeba strzelać. Z rogu pola karnego „poczęstował” Müllera tak precyzyjnym uderzeniem, że bramkarzowi gospodarzy nie pozostało nic innego jak śledzić lot piłki, a następnie wyciągnąć ją z bramki. 1:1!

Adam Barteczko
„Sport” z 8 września 1983 r.
Program meczowy NRD - Polska 3:1 (07.09.1983)Program meczowy NRD - Polska 3:1 (07.09.1983)Proporczyk z meczu drużyn olimpijskich NRD - Polska 3:1 (07.09.1983)Proporczyk z meczu drużyn olimpijskich NRD - Polska 3:1 (07.09.1983)
Piłka nożna po meczu NRD - Polska 3:1 (07.09.1983)Piłka nożna po meczu NRD - Polska 3:1 (07.09.1983)

► 44. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► Grała reprezentacja olimpijska (do roku 1976 grała reprezntacja A)
► 10. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) ze zdobytą dokładnie 1 bramką

► Ósmy mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk, w którym zagrała drużyna olimpijska i ósmy bez remisu
► 12. wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk olimpijskich, w żadnym z nich nie padł remis, bilans: 6-0-6, bramki 17-15
► 22. mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk olimpijskich, w żadnym z nich nie padł remis
► 12. kolejny mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) bez remisu

► Po raz drugi wyrównany rekord liczby straconych goli przez reprezentację w meczu eliminacyjnym igrzysk olimpijskich – wszystkie trzy mecze ze straconymi 3 bramkami to mecze wyjazdowe

► Trzeci mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich przeciwko NRD, ale pierwszy raz w eliminacjach – poprzednio w finałach wygrana 2:1 w roku 1972 i porażka 1:3 w finale w roku 1976