1:0 A. Yona obok bezradnego K. Tobiasza, asysta E. Madmona
Świetny strzał F. Marchwińskiego, kapitalnie N. Eliasi!
1:1 M. Pingot dobija strzał F. Szymczaka
F. Szymczak uderza z trudnej pozycji, było bardzo blisko!
Duży błąd Ł. Bejgera, K. Tobiasz powstrzymuje S. Nachmaniego!
1:2 Fantastyczny gol K. Szmyta, asysta F. Szymczaka

Izrael - Polska 1:2, 21.03.2024

To nie był dla Polaków łatwy mecz. Piłkarze Izraela zajmowali ostatnie miejsce grupie D eliminacji MME, ale postawili biało-czerwonym twarde warunki. Formalni gospodarze tego spotkania (z uwagi na konflikt zbrojny na linii Palestyna – Izrael mecz rozgrywano w niemieckiej Jenie) prowadzili już od 5. minuty, gdy po ładnej akcji Elada Madmona do siatki trafił Adi Yona. Polacy otrząsnęli się dopiero po przerwie. Wyrównał Maksymilian Pingot, a zwycięstwo naszej młodzieżówce zapewnił w końcówce Kajetan Szmyt. Bramka zdobyta przez gracza poznańskiej Warty była niezwykłej urody.

poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:2.
israel
1
2
poland
Sędzia: Pierre Gaillouste
Koszulka Izrael (2023)Koszulka Izrael (2023)

R. Binyamin

Izrael - Polska 1:2 U21 (21.03.2024)Izrael - Polska 1:2 U21 (21.03.2024)

Szatnia polskiego zespołu. Ostatnie chwile przed meczem z Izraelem.

W związku z sytuacją polityczną w Izraelu spotkanie zostało rozegrane w niemieckiej Jenie. Reprezentacja Polski do tej pory w 5 meczach kwalifikacyjnych wygrała aż 4 z nich. Jesienią w pierwszym starciu tych drużyn biało-czerwoni pokonali w Łodzi rywala 2:1, po bramkach w drugiej połowie Miłosza Matysika oraz Szymona Włodarczyka. Przed przerwą Michał Rakoczy nie wykorzystał rzutu karnego, jednak na szczęście nie miało to konsekwencji w wyniku końcowym spotkania. Izrael jedyną bramkę zdobył tuż przed końcem meczu.

Bartosz Głąb
gol24.pl z 21 marca 2024 r.

Przedmeczowa rozgrzewka na pustym stadionie w Jenie. Na pierwszym planie Jakub Kałuziński (drugi od lewej) oraz Jakub Kamiński (w środku).

Okoliczności szóstego meczu reprezentacji Polski U21 w kwalifikacjach do młodzieżowych mistrzostw Europy nie przypominały tych ze spotkań rozgrywanych na stadionach w naszym kraju. Ze względu na trwającą wojnę Izrael podejmował drużynę Adama Majewskiego w niemieckiej Jenie, a zamiast gorącej atmosfery, która zapewne zastałaby Polaków na Bliskim Wschodzie, obserwatorów straszyły puste krzesełka i atmosfera meczu sparingowego.

Karol Bugajski
„Przegląd Sportowy” z 22-24 marca 2024 r.

Reprezentacja Polski do lat 21 przed meczem z Izraelem. W górnym rzędzie od lewej: Kacper Tobiasz (kapitan), Łukasz Bejger, Miłosz Matysik, Mateusz Łęgowski, Filip Marchwiński, Filip Szymczak. W dolnym rzędzie od lewej: Jakub Kałuziński, Arkadiusz Pyrka, Kacper Kozłowski, Jakub Kamiński, Ariel Mosór.

0

Radość piłkarzy i sztabu szkoleniowego z cennej wygranej. Biało-czerwoni mieli się z czego cieszyć, gdyż spotkanie z Izraelem nie należało do najłatwiejszych.

Adam Majewski (selekcjoner Polska U21, 2024)

Straciliśmy bramkę po prostym błędzie jednego z zawodników i mecz ułożył się idealnie dla drużyny Izraela. Wiedzieliśmy, że ta drużyna będzie grała wysoko, pressingiem. Miała zabezpieczenie w postaci gola przewagi, do tego doszedł sędzia, który pozwalał na bardzo agresywną grę. Dlatego szacunek dla naszej drużyny, bo pokazała charakter, trzeba było się przestawić na trochę inny sposób grania i podnieść się po pierwszej połowie. Graliśmy do końca, zdobyliśmy piękną bramkę. Takie zwycięstwa smakują najbardziej. Cel został zrealizowany i myślę, że mimo przeciętnego występu w pierwszej połowie zasłużyliśmy na tę wygraną.

Adam Majewski, selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21
laczynaspilka.pl z 22 marca 2024 r.
Postacie meczu
Maksymilian Pingot (do meczu Izrael - Polska 1:2 U21, 21.03.2024)Maksymilian Pingot (do meczu Izrael - Polska 1:2 U21, 21.03.2024)
Maksymilian
Pingot
W reprezentacji U21 od 27.09.2022

Wychowanek Lecha, który z uwagi na dużą konkurencję w defensywie Kolejorza, został wypożyczony na rundę wiosenną sezonu 2023/24 do Stali Mielec. W reprezentacji Polski do lat 21 zadebiutował jeszcze za kadencji Michała Probierza. Premierowy występ zaliczył w towarzyskim spotkaniu z Łotwą (1:1) w Suwałkach. Mecz z Izraelem był jego debiutem w eliminacjach mistrzostw Europy 2025. Konfrontację w Jenie Pingot rozpoczął na ławce rezerwowych. Na boisku pojawił się tuż po przerwie. Było to dobre posunięcie trenera młodzieżówki, Adama Majewskiego. W 57. minucie obrońca Stali znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie, dobijając strzał Filipa Szymczaka.

Kajetan Szmyt (do meczu Izrael - Polska 1:2 U21, 21.03.2024)Kajetan Szmyt (do meczu Izrael - Polska 1:2 U21, 21.03.2024)
Kajetan
Szmyt
W reprezentacji U21 od 23.09.2022

Podobnie jak Pingot rozpoczął mecz na ławce. I podobnie jak kolega z drużyny, wszedł na boisko tuż po przerwie. Posłanie do boju szybkiego skrzydłowego było słusznym posunięciem selekcjonera. Zespół nie miał już nic do stracenia, musiał gonić wynik, a Szmyt to jeden z największych talentów w polskim futbolu. Zawodnik poznańskiej Warty wielokrotnie przekonywał o swoich umiejętnościach na boiskach PKO BP Ekstraklasy czy Pucharu Polski. Od dawna spekulowało się, że zmieni pracodawcę. Chciały go Lech Poznań i Legia Warszawa, ale Szmyt wolał pozostać w Warcie, by z niej wyjechać do zagranicznej ligi. Takimi trafieniami, jak to zwycięskie w Jenie – z pewnością się do tego transferu przybliżał.

Twitt ŁNP po meczu U21 Izrael - Polska 1:2 (21.03.2024)Twitt ŁNP po meczu U21 Izrael - Polska 1:2 (21.03.2024)
ŹRÓDŁO: x.com/@LaczyNasPilka
Przegląd Sportowy po meczu U21 Izrael - Polska 1:2 (21.03.2024)Przegląd Sportowy po meczu U21 Izrael - Polska 1:2 (21.03.2024)Piłka Nożna po meczu U21 Izrael - Polska 1:2 (21.03.2024)Piłka Nożna po meczu U21 Izrael - Polska 1:2 (21.03.2024)

► 197. mecz reprezentacji w ME U21 (eliminacje + finały)
► Szósty mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 przeciwko Izraelowi, bilans: 3-2-1, bramki 10-8
► Trzeci mecz reprezentacji w ME U21 (eliminacje + finały) rozegrany na neutralnym terenie, bilans: 2-0-1, bramki 5-8

► W żadnym z 6 meczów Polski przeciwko Izraelowi w eliminacjach ME U21 żaden z rywali nie strzelił więcej niż 2 goli
► 130. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 bez porażki

► Wyśrubowany do 18 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w eliminacjach ME U21 ze zdobytą minimum 1 bramką
► 18. kolejny mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 ze zdobytą minimum 1 bramką (pobity rekord)

► Pierwszy mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 rozegrany na neutralnym terenie
► Pierwszy mecz reprezentacji w ME U21 (eliminacje + finały) rozegrany w Jenie

► Drugi gol dla Polski był bramką nr 10 zdobytą przez reprezentację w eliminacjach ME U21 przeciwko Izraelowi
► W starciach w eliminacjach ME U21 przeciwko Izraelowi padały średnio dokładnie 3 bramki na mecz (18/6)