Przywrócić blask reprezentacji i po raz pierwszy awansować na mistrzostwa Europy – takie cele postawiono przed Januszem Wójcikiem. Działacze PZPN-u, desygnując popularnego „Wójta” na stanowisko selekcjonera, mieli jeszcze w pamięci srebrny medal prowadzonej przez niego kadry olimpijskiej na igrzyskach w Barcelonie. Kto inny mógł objąć stery najważniejszej drużyny w kraju? Nawet kibice w niezwykle popularnym w owym czasie konkursie audiotele typowali jednoznacznie – tylko Wójcik. Nowy selekcjoner postawił na wielu sprawdzonych i znanych sobie graczy z drużyny olimpijskiej. Początek kwalifikacji miał udany. W starciu z Bułgarią biało-czerwoni byli zdecydowanie lepsi. Z gorącego terenu w Burgas wrócili z kompletem punktów.
15
I. Gruew
13
I. Petkow
16
M. Trendafiłow
Największa gwiazda reprezentacji Bułgarii, której blask powoli już gasł. W kraju naszych rywali wszystkie oczy były zwrócone właśnie na niego. Nic w tym dziwnego. To w końcu były gwiazdor słynnej Barcelony, król strzelców MŚ 1994 (wspólnie z Rosjaninem Olegiem Salenką zdobyli po 6 bramek) i laureat Złotej Piłki w tymże roku. Do dziś uznaje się go za najlepszego bułgarskiego piłkarza w historii. W drużynie narodowej rozegrał 83 spotkania, w których strzelił 37 goli. W meczu z Polską nie błyszczał. Nasi obrońcy zdali egzamin. Christo Stoiczkow miał dwie dogodne okazje do strzelenia gola. Najpierw jego uderzenie głową obronił Kazimierz Sidorczuk, potem Bułgar posłał piłkę obok słupka.
Bohater meczu z Bułgarią. „Pele z Olsztyna”, bo takim przydomkiem był określany Sylwester Czereszewski, rozegrał najlepszy mecz w reprezentacji Polski. Na trudnym terenie w Burgas zdobył dwie bramki – jedyne w spotkaniu o punkty i zarazem ostatnie w drużynie narodowej. W eliminacjach Euro 2000 „Czereś” wystąpił jeszcze w potyczce z Luksemburgiem cztery dni później oraz starciu ze Szwecją, kończącym kwalifikacje (był to jego pożegnalny występ w biało-czerwonych barwach). Czereszewski rozegrał w reprezentacji 23 spotkania, w których strzelił 4 gole.
Autor: Adrian Woźniak
Ten, kto oglądał na żywo w telewizji w 1998 roku mecz reprezentacji Polski w Burgas, należał do szczęśliwców. Być może niewiele osób już pamięta, ale spotkania Bułgaria – Polska w eliminacjach mistrzostw Europy nie transmitowała TVP. Wówczas doszło do pewnego precedensu. Prawa do pokazywania wyjazdowych meczów kadry nabył bowiem prywatny nadawca.
► 40. wyjazdowy mecz reprezentacji we wrześniu
► 120. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 30. wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach mistrzostw Europy
► 30. gol (trzeci) strzelony przez reprezentację w eliminacjach mistrzostw Europy na wyjeździe
► Siódmy mecz reprezentacji rozegrany 6 września, czwarty kolejny bez straconej bramki
► 10. wyjazdowy mecz reprezentacji bez straconej bramki w eliminacjach mistrzostw Europy
► 23. mecz przeciwko Bułgarii, jubileuszowa 10. wygrana, bilans: 10-8-5, bramki 43-30
► Pierwszy gol w meczu był bramką nr 200 strzeloną przez reprezentację w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► 25. występ Jacka Zielińskiego w reprezentacji
► Po raz pierwszy w historii reprezentacja rozegrała mecz w bułgarskim mieście Burgas
► Dublet Sylwestra Czereszewskiego w 17. występie w reprezentacji
► Zagrało 14 zawodników z 11 klubów (trzech z Widzewa)
► 10. występ Kazimierza Sidorczuka w reprezentacji
► 10. występ Mirosława Trzeciaka w reprezentacji