Bartosz Bosacki (1996/2021).Bartosz Bosacki (1996/2021).
KronikiBartosz Bosacki
Bartosz Bosacki
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 20.12.2023
1996/2021 / FOT. 400MM/CYFRASPORT1996/2021 / FOT. 400MM/CYFRASPORT

O byłym defensorze poznańskiego Lecha i reprezentacji Polski można powiedzieć żartobliwie – piłkarz awaryjny. Wszystko za sprawą powołania „last minute” na mistrzostwa świata w Niemczech (2006). Bartosz Bosacki trafił wówczas do kadry praktycznie z wakacji (szykował się na urlop), za Damiana Gorawskiego (z powodów zdrowotnych musiał pozostać w domu). „Bosy” okazję wykorzystał – zostając bohaterem meczu z Kostaryką, w którym strzelił swoje dwa jedyne gole w drużynie narodowej. W biało-czerwonych barwach zagrał w sumie w 20 spotkaniach.

 

DEBIUT

Reprezentacyjną karierę zaczął na Cyprze. Zimową porą biało-czerwoni udali się na zgrupowanie do ciepłych krajów. Premierowy występ w koszulce z orzełkiem Bosacki zaliczył w spotkaniu z Wyspami Owczymi (2:1) 10 lutego 2002 roku na obiekcie Tsirion w Limassol. Selekcjoner Jerzy Engel testował wówczas zawodników z ligowych drużyn, których mógłby ewentualnie zabrać na mundial w Korei Południowej i Japonii. Dlatego w kadrze znalazło się aż 9 debiutantów. Bosacki wszedł na boisko na drugie 45 minut. Obie bramki dla Polski zdobył Maciej Żurawski. Oprócz „Żurawia” z Wyspami Owczymi zagrali jeszcze m.in. Jakub Wierzchowski, Tomasz Ciesielski i Mariusz Piekarski.

 

OSTATNI MECZ

Z 20 rozegranych w reprezentacji meczów te najważniejsze „Bosy” zaliczył podczas niemieckiego mundialu w 2006 roku. Wspomniana wygrana z Kostaryką (2:1) pozwoliła Polakom otrzeć łzy po kolejnym nieudanym turnieju. Wybrańcy trenera Janasa żegnali się po tym spotkaniu z mistrzostwami świata.

Bartosz Bosacki (2019)

Od samego początku powtarzam, że zwycięstwo nad Kostaryką i moje dwie bramki to była łyżeczka cukru wsypana do wielkiego dzbanka gorzkiej herbaty. Po prostu nie dało się już osłodzić tej herbaty.

Bartosz Bosacki
weszlo.com z 27 czerwca 2018 r.

Po mundialu obrońca Lecha Poznań miał nieco ponad 2-letni rozbrat z kadrą. Powrócił do składu na eliminacje mistrzostw świata 2010. Leo Beenhakker dał mu szansę w trzech meczach kwalifikacyjnych. 9 września 2009 roku na stadionie Ljudski vrt w Mariborze nastąpił kres zarówno reprezentacyjnej kariery Bosackiego (90 minut), jak i pracy holenderskiego trenera w roli selekcjonera biało-czerwonych. Polacy zaprezentowali się fatalnie w starciu ze Słowenią (0:3). Po meczu wściekły prezes PZPN Grzegorz Lato zwolnił przed kamerami telewizyjnymi „Don Leo”. W naszym zespole zobaczyliśmy tego wieczora m.in. Artura Boruca, Seweryna Gancarczyka, Rogera Guerreiro i Pawła Brożka.

 

PO KARIERZE

Bosacki skończył grać w piłkę w 2011 roku. Jego kontrakt z Lechem wygasł i zawodnik został bez klubu. Jeszcze w 2012 roku mówił, że wciąż czuje się na siłach, aby kontynuować karierę, ale nie zgłosiła się po niego żadna drużyna. Zajął się więc biznesem. Otworzył firmę medyczno-rehabilitacyjną oraz agencję marketingową.

Bartosz Bosacki (2011).

Tym zajmowałem się jeszcze, gdy profesjonalnie grałem w piłkę. Cieszę się, że udało mi się tak dość płynnie przejść ze sportu do innej działalności.

Bartosz Bosacki o swojej działalności
tvn24.pl z 20 marca 2013 r.

Mimo prowadzenia dwóch firm, ma więcej czasu dla najbliższych niż podczas kariery piłkarskiej. Wspólnych wypadów nad morze czy w góry na pewno nie pokrzyżuje mu już powołanie na mundial.

 

SUKCESY

► Uczestnik mistrzostw świata w Niemczech (2006)
► Mistrz Polski z Lechem Poznań (2010)
► Puchar Polski z Amiką Wronki (1999) i Lechem Poznań (2004, 2009)
► Superpuchar z Lechem Poznań (2004, 2009)

 

Bartosz Bosacki - Lech Poznań