[WIDEO] U-17: Świetny styl i wygrana z Chorwacją! Turniej dla Polski

Reprezentacja10.02.2020
Świetnie spisali się podopieczni Marcina Dorny w ostatnich pięciu dniach rywalizacji w La Mandze, gdzie kadra do lat 17 przygotowywała się do marcowych eliminacji mistrzostw Europy. W Hiszpanii Polacy pokonali Gruzję, zremisowali z Norwegią (2:2) i na sam koniec rozbili Chorwację aż 4:0. Gole strzelali Szymon Włodarczyk (dwie), Jakub Kwiatkowski oraz Fryderyk Gerbowski.

Kapitalną pierwszą połowę ostatniego meczu rozegrała reprezentacja Polski przeciwko Chorwacji. Już do przerwy biało-czerwoni prowadzili czterema bramkami. Piłkarze Marcina Dorny od początku ruszyli na rywali, dociskając ich w pole karne. W piątej minucie za swój wysiłek dostali prezent: dosłownie, bo przy strzale Jakuba Kwiatkowskiego z dystansu fatalnie pomylił się Mislav Zadro i odbił piłkę do własnej bramki. Po dwunastu minutach i przy kolejnym celnym strzale golkiper nie miał już nic do powiedzenia. Pięknym półwolejem popisał się Fryderyk Gerbowski, podwyższając prowadzenie.

To nie był koniec tego, co mieli do zaoferowania Polacy. Co chwilę rywali nękał Mariusz Fornalczyk, równie dobre zawody grał Damian Kołtański, a pewnie spisywała się defensywa biało-czerwonych. Jeśli czegoś brakowało, to goli napastnika. Szymon Włodarczyk w 20. minucie świetnie zastawił piłkę po wrzucie z autu, a następnie z ostrego kąta pokonał bramkarza. Najlepszy na boisku był Mateusz Łęgowski, który prowadził grę w środku pola. To również on zaliczył asystę po odbiorze i pięknym prostopadłym podaniu do Włodarczyka, który już w polu karnym dopełnił formalności. Chorwaci, poza kilkoma niecelnymi strzałami z dystansu i jednej groźnej kontrze, gdy interweniował Krzysztof Bąkowski, nie mieli wiele do powiedzenia.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków Chorwatów, którzy dłużej rozgrywali piłkę i to na połowie Polaków, ale nie potrafili sobie stworzyć konkretnych sytuacji. Musieli czekać aż do rzutu wolnego w 58. minucie, gdy uderzenie na raty wybronił wprowadzony w przerwie Jakub Ojrzyński. Na tę sytuację odpowiedzieli Polacy, Kołtański świetnie urwał się prawym skrzydłem, wpadł w pole karne, ale jego strzał został zablokowany. Do odbitej piłki dobiegł Gerbowski, był faulowany i sędzia wskazał na rzut karny. Do wykonania podszedł Włodarczyk, uderzył mocno, ale jego intencje wyczuł bramkarz i obronił jedenastkę.

Ta niewykorzystana okazja… uspokoiła grę Polaków, którzy znacznie częściej byli przy piłce. Wprowadzeni po godzinie Kusztal, Sezonienko i Misztal również się do tego przyczynili, zwłaszcza ten pierwszy kilkoma indywidualnymi rajdami odpychając Chorwatów bliżej ich bramki. Pięć minut przed końcem Filip Wilak po zagraniu Kusztala dośrodkowywał do Sezonienki, ale napastnika ubiegł bramkarz rywali i... po kilku chwilach cała akcja się powtórzyła. To był ostatni akcent tego meczu oraz turnieju, który Polacy w bardzo dobrym stylu wygrali.

Za nieco ponad 40 dni reprezentacja Polski do lat 17 wróci do gry w kolejnym turnieju, ale już eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy. W swojej grupie biało-czerwoni zmierzą się z Włochami, Walią oraz Czarnogórą.

Polska – Chorwacja (4:0)

Bramki: Kwiatkowski 5, Gerbowski 12, Włodarczyk 20, 39

Polska: 12. Krzysztof Bąkowski (46, 1. Jakub Ojrzyński) – 2. Jerzy Tomal (46, 3. Jakub Malec), 4. Ariel Mosór, 5. Filip Balcewicz, 15. Jakub Kwiatkowski – 8. Jakub Kisiel (45, 18. Iwo Kaczmarski), 6. Mateusz Łęgowski (64, 16. Marcel Misztal) – 17. Mariusz Fornalczyk (64, 7. Patryk Kusztal), 10. Fryderyk Gerbowski, 9. Damian Kołtański (64, 21. Kacper Sezonienko) – 20. Szymon Włodarczyk (74, 23. Paweł Chrupałła)

Chorwacja (skład wyjściowy): 1. Mislav Zadro – 4. Gabrijel Marusić, 5. Dominik Braun, 7. Viktor Kanizaj, 8. Ivan Cubelić, 10. Ivan Saranić, 21. Luka Lucić, 13. Ivan Cvijanović, 14. Daniel Katić, 19. Roko Simić, 6. Ivan Krolo

Żółte kartki: Simić, Marusić, Katinić

Sędziował: Marius Hansen Grotta (Norwegia)