Aktualności
Puchar Świata FIFA – najbardziej pożądane trofeum
Władze FIFA od 1930 roku najlepszej drużynie świata przyznawały nagrodę Złotej Nike. Po wywalczeniu tytułu mistrza przez reprezentację Brazylii w 1970 roku na mundialu w Meksyku i gdy przeszłą ona na własność, zgodnie z regulaminem FIFA, podjęto decyzję, że na następny turniej zostanie zaprezentowane nowe trofeum.
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej otrzymała aż pięćdziesiąt trzy zgłoszenia z siedmiu krajów. Ostatecznie zdecydowano, że wygrał projekt rzeźbiarza o imieniu Silvio Gazzaniga. Włoch swoje dzieło opisał w następujący sposób: Linie rozciągają się od podstawy w spiralach, jakby dźwigały kulę ziemską. Z niezwykłej dynamiki oraz zawartego korpusu rzeźby, wzbijają się figury dwóch atletów w momencie zwycięstwa – powiedział.
Jego dzieło zostało nazwane Trofeum Pucharu Świata FIFA i po raz pierwszy zostało wręczone zwycięzcy w roku 1974, gdy najlepszą na świecie było RFN, które pokonało Holandię. Nagroda została wykonana z 18-karatowego złota (jej wartość w 2017 roku oszacowano na 150 tysięcy dolarów) z malachitową podstawą. Jej wysokość to 36,8 cm i waga to 6,1 kg. Trofeum zostało wyprodukowane przez włoską firmę Stabilimento Artistico Bertoni.
W 1994 roku do spodu nagrody dodano tabliczkę, na której wygrawerowano nazwy krajów zwycięskich. Nie są one jednak widoczne, gdy stoi ono pionowo. Znajdują się na niej wszyscy zwycięzcy mistrzostw świata począwszy od roku 1974, czyli od daty zaprezentowania nowego trofeum. Po każdym mundialu graweruje się rok, a następnie najlepszy kraj świata. Na przykład „1982 Włochy” czy „1998 Francja”.
Do tej pory po Trofeum Pucharu Świata FIFA sięgało łącznie sześć krajów. Najwięcej, bo aż trzykrotnie trofeum wznosili Niemcy w latach 1974, 1990 oraz 2014. Dwukrotnie ze zwycięstwa cieszyła się Argentyna, która wygrywała w latach 1978 i 1986. Dwa razy po nagrodę sięgały Włochy – w latach 1982 oraz 2006. Dwukrotnie Brazylia – w roku 1994 i 2002. Po jednym tytule wywalczyły zespoły Francji – w roku 1998 i Hiszpania w roku 2010.
W przeciwieństwie do swojego poprzednika Trofeum Pucharu Świata FIFA nie może przejść na własność danego kraju. Według przepisów FIFA zwycięzca turnieju otrzymuje pozłacaną replikę, a nie prawdziwe złoto.
fot. eastnews.pl