Aktualności

Paulo Sousa: Anglia wymaga od nas najwyższej intensywności i koncentracji

Reprezentacja30.03.2021 

– Musimy być w różnej wysokości obrony zorganizowani, grać blisko siebie, nie zostawiać miejsca między liniami, ponieważ Anglicy potrafią wykorzystać najmniejszą przestrzeń. Potrzeba nam koncentracji w tak wymagającym spotkaniu – powiedział Paulo Sousa, selekcjoner reprezentacji Polski na przedmeczowej konferencji prasowej. W środę biało-czerwoni zmierzą się na Wembley z Anglią w eliminacjach MŚ 2022, początek spotkania o godz. 20.45.

Paulo Sousa o informacji, że Robert Lewandowski nie zagra przez cztery tygodnie:

Robert to punkt odniesienia naszej drużyny, to duża strata, ale jako trener muszę szukać rozwiązań. Innych, bo to będą rozwiązania zależne od zawodników, od przeciwnika. Jestem optymistyczny, że ci zawodnicy dadzą sobie radę. To także ważny moment dla nas, by pokazać mentalność bez Roberta. Wybrani zawodnicy będą musieli zaprezentować siłę.

…o możliwym ponownym dołączeniu Grzegorza Krychowiaka do reprezentacji:

Zwłaszcza przeciwko Anglii jego jakość w rozumieniu gry, doświadczenie w grze w środku pola na pewno się przyda. To nie tylko wpływ jego postawy, ale komunikacja z innymi, radzenie sobie ze skomplikowanymi momentami w trakcie meczu jest na najwyższym poziomie.

…o tym, czy istotna jest dla niego historia meczów Polski z Anglią:

Zawsze patrzę na teraźniejszość. Historia jest ważna, musimy ją znać, kulturowo, czasem wykorzystując ją jako motywację, ale myślę, że mamy teraz inne sposoby. Bez Roberta to może być motywacja dla zawodników, którzy są w Anglii, którzy mogą zagrać z jedną z najlepszych drużyn na świecie. Gareth prowadzi ich od 2016 roku w świetny sposób, ma wspaniałych piłkarzy, którzy grają w świetnej lidze, na najwyższej intensywności. To ogromne wyzwanie, ekscytujące, które może pokazać naszą mentalność.

…o tym, czego będzie wymagało spotkanie:

Ten mecz będzie wymagał ogromnej intensywności, odporności na nią, bo rywale są przyzwyczajeni do takiego tempa w rozgrywkach ligowych. Będziemy chcieli wykorzystać wszystkie zmiany, wykorzystać jakość techniczną i taktyczną, ale też dać oddech i siły w odpowiednim momencie.

…o wyborze bramkarza na ten mecz:

Od początku mówiłem, że bramkarz potrzebuje stabilizacji, więc od początku wybraliśmy Wojtka Szczęsnego na tej pozycji. Ze względów technicznych pracujemy pod względem konkretnej organizacji gry w ataku. Ale futbol zmienia się dynamicznie, są kontuzje i kartki, więc wszyscy, a zwłaszcza Łukasz Fabiański, który może pokazać ten sam poziom, musi być przygotowany. Jestem bardzo szczęśliwy z obsady tej pozycji, z tego jakich mam tam piłkarzy, ale też ludzi.

…o tym, czy zamierza zmieniać styl gry:

Zaczęliśmy proces, którego nie chcemy przerywać rewolucją. Chcemy budować nasze fundamenty we wszystkich momentach gry, pokazywać nasze koncepty i wdrażać je. Są one uzależnione od przeciwnika, musimy decydować o różnych sposobach na rywalizację.

…o tym, jak ocenia reprezentację Anglii:

Długość pracy Garetha jest bardzo ważna, ponieważ wraz z nią jego piłkarze nabierają przekonania do pracy. Tak jak mówiłem, to najlepsza liga na świecie, niemal wszyscy Anglicy w niej grają. Reprezentacja ma dużo różnorodnej jakości, może grać krótko, z wymiennością pozycji, potrafią się bronić na wysokim tempie, wychodzić za linię obrony przeciwnika, defensywnie są agresywni przez cały mecz. Cały zespół jest zorganizowany i kompaktowy, a to będzie dla nas wyzwaniem, ponieważ wiemy, że będziemy mieli mniej czasu przy piłce niż w poprzednich meczach. Sami musimy być w różnej wysokości obrony zorganizowani, grać blisko siebie, nie zostawiać miejsca między liniami, ponieważ Anglicy potrafią wykorzystać najmniejszą przestrzeń. Potrzeba nam koncentracji w tak wymagającym spotkaniu.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności