Aktualności
Treningi w czasie kwarantanny – jak szkółki radzą sobie z zaistniałą sytuacją?
W niedzielę na swoim kanale w serwisie YouTube zestaw 24 ćwiczeń techniczno-motorycznych opublikował Talent Warszawa. Każdemu z zadań został poświęcony oddzielny filmik wraz z dokładnym opisem jego wykonania. – To już drugi cykl ćwiczeń, któremu nadaliśmy nazwę „Talentinho”. Pierwszy pojawił się na naszym kanale rok temu. Pracowaliśmy nad nimi niezależnie od epidemii, wirus przyspieszył jedynie publikację – opowiada jeden z trenerów Talentu, Mateusz Gontarz.
Ćwiczenia wykonywane w domu są elementem programu szkolenia warszawskiej akademii. Dzieci są zachęcane do ich realizacji w wolnym czasie, a trenerzy na co dzień przeprowadzają je w ramach rozgrzewki przed główną częścią treningu.
Prace nad drugim etapem „Talentinho”, poświęconym sekwencji zwodów, trwały od jakiegoś czasu. Kiedy okazało się, że tradycyjne treningi będą zawieszone, na zwiększonych obrotach musieli pracować specjaliści od montażu. Dzięki wysiłkowi ich oraz szkoleniowców, dzieci otrzymały gotowe zadania do wykonania w domu.
Działalność Talentu w tym wyjątkowym czasie nie ogranicza się wyłącznie do przesłania filmów instruktażowych. Na facebookowym fanpage’u akademii demonstrowane są dodatkowe ćwiczenia („Talentinho Extra”), publikowane są wyzwania, prowadzone są transmisje live (m.in. ćwiczenia stabilizujące prowadzone przez trenera przygotowania motorycznego). Przez cały okres kwarantanny zawodnicy rano dostaną także grafikę z przepisem na zdrowe śniadanie. – Wszystkie te działania są po to, aby odciągnąć dzieci od tego, co dla nich groźne. Oprócz samego wirusa mowa tu o nadmiernym używaniu tabletów, smartfonów czy konsol. Chcemy, aby dzieci pozostały aktywne, dbały o samorozwój. O tym, jak jest on ważny, uświadamiamy je na co dzień na przykładach Roberta Lewandowskiego czy Cristiano Ronaldo – mówi Gontarz.
Trenerzy Talentu od momentu zawieszenia treningów byli zgodni, że ich obowiązkiem jest wyjście z inicjatywą do podopiecznych. – Wiemy, że zawodnicy na nas liczą. Widzieliśmy ich miny w środę, kiedy dowiedzieli się, że poza zamknięciem szkoły mają również odwołane treningi – tłumaczy nasz rozmówca. – Już teraz mamy informację zwrotną. Dzieci przesyłają filmiki, na których pokazują wykonanie poszczególnych ćwiczeń. Wiem, że nasz specjalista od mediów społecznościowych jest tymi filmikami zasypany. Dzieci są nastawione bardzo entuzjastycznie, czekają na kolejne wyzwania. Cieszą się, że trenerzy o nich nie zapomnieli. Nam również brakuje podopiecznych.
Program „Talentinho” nie jest dedykowany wyłącznie zawodnikom Talentu. Jego autorzy są otwarci na inne dzieci i zapewniają, że każdy chętny może przesłać im swoje wideo.
Dokładne wytyczne dotyczące tego, co robić w najbliższych dniach, aby zachować ciągłość rozwoju, otrzymali również zawodnicy MKS Polonia Warszawa. Po ogłoszeniu decyzji o zawieszeniu treningów wszyscy trenerzy w akademii mogącej pochwalić się złotą gwiazdką w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich dostali polecenie przygotowania zestawu ćwiczeń do wykonania w warunkach domowych. – Każdy z nas zmobilizował się i szybko przygotował plan. Oczywiście zestawy różnią się od siebie, bo każdy z trenerów wie, co jest najbardziej potrzebne jego podopiecznym – tłumaczy Michał Zientala, trener rocznika 2013 w MKS-ie.
Co znajduje się w planie przygotowanym przez naszego rozmówcę? – Zadania koordynacyjne i proste ćwiczenia z piłką. Takie, które można wykonywać na małej przestrzeni i bez specjalistycznego sprzętu. Zdajemy sobie sprawę, że rodzice nie mają drabinek koordynacyjnych czy stożków, stąd informacja od nas, że zastąpić je mogą np. zwykłe zabawki. Można między nimi wykonywać chociażby slalom z piłką.
Zientala podkreśla, że do wiadomości mailowej, którą otrzymał od niego każdy rodzic, dołączone zostały również filmiki instruktażowe. Wszystko po to, by nie było wątpliwości, w jaki sposób efektywnie przeprowadzić ćwiczenia.
Trenerzy pracujący w MKS-ie przygotowali zestawy treningowe na najbliższe 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie sytuacja nie poprawi się na tyle, by wrócić na boisko, rodzice otrzymają kolejne wskazówki i ćwiczenia. – W mojej grupie zawodnicy powinni trenować 3 razy w tygodniu przy określonej liczbie powtórzeń. Na razie skupiliśmy się głównie na technice i koordynacji, w ewentualnym drugim zestawie będziemy mieli ćwiczenia kształtujące percepcję. Dołączymy także elementy związane z szybkością – mówi Zientala. Pytany o weryfikację wykonania treningów odpowiada, że ta będzie najtrudniejsza. Wierzy jednak, że skoro rodzice zapisali swoje dzieci do akademii, to podejdą do tematu tak samo poważnie jak trenerzy pracujący w klubie MKS Polonia.
Nieco inne podejście do domowych treningów mają w LFA Szczecin. Dziewczynki trenujące w akademii dostają co prawda filmiki z przykładowymi zadaniami do wykonania, jednak nie są one (jak na razie) obligatoryjne. – Chcemy zachęcać zawodniczki do aktywności. Mamy nadzieję, że dziewczynki będą regularnie korzystać z przygotowanych materiałów. Nie mamy kontroli nad tym, jak przebiegają te ćwiczenia, liczymy na to, że rodzice zmotywują swoje dzieci – opowiada Magdalena Szwed, koordynatorka grup dziecięcych w LFA.
Klub ze Szczecina w ostatnich dniach zaangażował się w akcję #piłkawdomu zapoczątkowaną przez Akademię Piłkarską LG Gdańsk. - Rozpoczynamy akcję #piłkawdomu. Przyłączamy się w ten sposób do apelu, aby przez najbliższy czas nie wychodzić na zewnątrz. Czy spędzanie czasu w domu jest nudne? Absolutnie nie! Potrzebujecie tylko piłki... Wykorzystajmy ten okres w najlepszy możliwy sposób, czyli ten piłkarski - napisano na Facebooku Akademii. Pod postem zamieszczono także pierwszy film::
- Uważamy, że ta akcja to świetny pomysł i z chęcią się do niej przyłączyłyśmy. Codziennie będziemy tworzyć filmiki z najróżniejszymi ćwiczeniami. W domu nie potrzeba dużo miejsca. Jeśli chodzi o sprzęt, to wystarczy piłka – wyjaśnia Szwed i kontynuuje: - Pokażemy ćwiczenia poprawiające technikę, ale też stabilizujące i wzmacniające, które pozwalają unikać kontuzji. Wykorzystamy ten czas, aby poświęcić im jeszcze większą uwagę.
Jak widać na powyższych przykładach, zestawy piłkarskich ćwiczeń do wykonania w domu mają wartość o wiele większą niż samo zachowanie rygoru treningowego. Futbol jest w tym trudnym dla wszystkich okresie czymś, co pozwala dzieciom zapełnić czas i oderwać je od mniej korzystnych dla zdrowia rozrywek. Stały kontakt z piłką sprawi, że młodzi zawodnicy i zawodniczki będą gotowi, aby w każdej chwili wrócić na boisko. Całej piłkarskiej społeczności życzymy, aby nastąpiło to jak najszybciej.
Rafał Cepko