Aktualności

Teksty, w których oddajemy głos trenerom

PIŁKA DLA WSZYSTKICH10.06.2020 
„Trener radzi” to cykl tekstów, w którym swoją wiedzą dzielą się szkoleniowcy pracujący na co dzień jako trenerzy monitorujący w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich. Dotychczas opublikowaliśmy 12 przygotowanych przez nich materiałów. Dotyczą one aspektów czystko piłkarskich, ale też psychologicznych czy społecznych.

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji czytać tekstów z poradami związkowych trenerów oraz tych, którym z jakiegoś powodu umknął jeden z tematów, przygotowaliśmy krótkie przypomnienie wszystkich dotychczasowych tekstów. Aby przenieść się na stronę z interesującym Cię materiałem, kliknij w jego tytuł.

CO DAJE GRA NA ORLIKU? KORZYŚCI PŁYNĄCE Z GRY NA MAŁYM BOISKU

Gra na orliku w swojej prostocie może przypominać znaną i niezwykle popularną przed laty grę podwórkową. Rywalizacja bez odgórnie narzuconych zasad, toczona na niewielkiej przestrzeni, wpłynie na poprawę techniki i szybkość podejmowania decyzji przez zawodników, będąc przy tym doskonałym uzupełnieniem treningów. 

JAK ANGAŻOWAĆ RODZICÓW W PROCES TRENINGOWY?

Rodzice za swoje dziecko i jego sukces oddaliby wszystko. Chcąc pomagać, wielokrotnie jednak osiągają skutek odwrotny do zamierzonego. Ich zaangażowanie w trening dziecka często przerasta zaangażowanie samego zainteresowanego. W tekście przyjrzeliśmy się, jakie grupy rodziców można wyróżnić oraz w jaki sposób umiejętnie angażować opiekunów w proces treningowy.


SKUTECZNE NAUCZANIE W PIŁCE MŁODZIEŻOWEJ

W tym artykule poruszamy kwestie związane z wychowywaniem przyszłych piłkarzy, skupiając się na obszarze metodologii pracy trenera. Pozostałe czynniki wpływające na odpowiedni rozwój młodych zawodników, jak np. infrastruktura czy organizacja szkolenia, celowo zostały pominięte lub opisane w sposób symboliczny. Chcemy przekonać Ciebie jako trenera, że Ty także możesz wychować przyszłego reprezentanta Polski. 

JAK ZOSTAĆ PROFESJONALNYM PIŁKARZEM?

Droga do tego, aby stać się profesjonalnym zawodnikiem wymaga poświęcenia, mądrej i ciężkiej pracy, talentu oraz odrobiny szczęścia. To trudna ścieżka, ale jak najbardziej realna do przejścia. W jaki sposób? – odpowiedzi na to pytanie udzielamy w powyższym tekście.

JAK ROZWIJAĆ KREATYWNYCH ZAWODNIKÓW?

Kreatywność jest jednym z filarów szkolenia dzieci i młodzieży. Już sam ten fakt świadczy o jej istotności w futbolu, która mimo upływu lat wcale się nie zmniejsza. Dowiedz się, jak ją rozwijać.

BRAMKARZ – JEGO ROLA I PRESJA Z NIĄ ZWIĄZANA

Nie ulega wątpliwości, że bramkarz to niezwykle ważna postać każdego zespołu. Spoczywająca na nim olbrzymia odpowiedzialność sprawia, że jego rola na boisku jest niepowtarzalna. Dobry golkiper musi posiadać pewne cechy i umiejętności niezbędne do gry na tej pozycji. 

JAK GRAĆ PRZECIWKO LEPSZEMU ZESPOŁOWI?

Jako zawodnikom czy trenerom z pewnością nieraz przychodzi Wam rywalizować na boisku przeciwko teoretycznie silniejszym zespołom. Trener Dawid Sut przygotował 8 wskazówek, dzięki którym zwiększycie swoje szanse w starciu z faworytem.

ROLA PYTAŃ W PROCESIE ROZWIJANIA INTELIGENCJI PIŁKARSKIEJ

Gdybyśmy zapytali trenerów piłki nożnej o najważniejszy aspekt, który należy rozwijać podczas całego procesu szkolenia, większość zapewne odpowiedziałaby, że jest to inteligencja piłkarska i rozumienie gry. Te dwa sformułowania są ostatnio bardzo popularne, co pozytywnie wpływa na dobór środków treningowych, które coraz częściej opierają się na różnego rodzaju grach. W wielu przypadkach wciąż brakuje niestety drugiego bardzo ważnego elementu treningu, jakim jest coaching trenera, który polega między innymi na sposobie przekazywania i wydobywania wiedzy od zawodników. 

FIZYCZNE I PSYCHICZNE KORZYŚCI Z GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ

W okresie kwarantanny nasza aktywność fizyczna ograniczała się właściwie tylko do ćwiczeń w domu. Od kilkunastu dni sport powoli opuszcza „cztery ściany” i wraca tam, gdzie jego miejsce. Oczywiście nie wszystko funkcjonuje tak jak jeszcze w lutym czy na początku marca, ale z biegiem czasu i do tego dojdzie. Trener Łukasz Chmielewski pisze o tym, dlaczego spośród szerokiego spektrum dyscyplin postawić wtedy na uprawianie piłki nożnej.

DRYBLING – WSKAZÓWKI DLA ZAWODNIKÓW

Nie ulega wątpliwości, że kibice piłkarscy pod każdą szerokością geograficzną uwielbiają zawodników przebojowych, potrafiących efektownie mijać rywali dryblingiem. Jakie elementy należy rozwijać i na co zwracać uwagę, aby skutecznie dryblować? Przygotowaliśmy dla Was kilka przydatnych wskazówek.


10 KROKÓW, ABY STAĆ SIĘ LEPSZYM PIŁKARZEM

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak długa i wyboista jest droga do profesjonalnej piłki? W futbolu, podobnie zresztą jak w wielu innych dziedzinach życia, na sukces składa się szereg różnorodnych czynników. Większość z nich kontrolować możesz Ty sam. W jaki sposób? Przedstawiamy 10 wskazówek do wprowadzenia od dziś, które pomogą Ci stać się lepszym piłkarzem.

ANALIZA WIDEO JAKO FORMA ZASADY POGLĄDOWOŚCI

Proces treningowy wymaga aktywnego udziału zawodników. Programy szkolenia, periodyzacje czy najbardziej wyszukane środki treningowe będą mało wartościowe, jeśli nie zostaną poparte odpowiednim przekazem szkoleniowców i zrozumieniem odbiorców. Doskonałym narzędziem ułatwiającym komunikację na linii trener-zawodnik jest analiza wideo.

W najbliższym czasie na naszej stronie opublikujemy kolejne teksty z cyklu „Trener radzi”. Jeśli chcesz być z nimi na bieżąco, obserwuj w mediach społecznościowych kanały PZPN „Piłka dla wszystkich”!

Rafał Cepko

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności