Aktualności
Przedstawiciele amatorskich klubów szkolili się w Łodzi
Organizacja wydarzenia to pomysł kobiet związanych z Klubem Sportowym Kontra. Część z nich gra w piłkę w rozgrywkach ligowych reprezentując barwy Zawiszy Rzgów. – Spotykamy się z trenerami i zawodniczkami z całego województwa. Przy okazji meczów rozmawiamy o wszelkich aspektach działalności klubów. Okazuje się, że spora część z nich boryka się na co dzień z problemami, głównie natury finansowej – opowiada Ilona Kapusta, prezes zarządu KS Kontra, a jednocześnie piłkarka-amatorka i kierownik trzecioligowego Zawiszy. – Klubowi działacze nie mają pomysłu na to, gdzie szukać źródeł finansowania. Postanowiłyśmy im to ułatwić, ponieważ same mamy w tym pewne doświadczenie i znamy specyfikę oraz potrzeby lokalnych klubów.
Aby zebrać fundusze niezbędne do organizacji konferencji przedstawicielki „Kontry” pozyskały dofinansowanie w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus" 2019 finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Czas realizacji był krótki, a pracy dużo. Dzięki pomocy Łódzkiego Związku Piłki Nożnej informacja o wydarzeniu dotarła do wszystkich klubów z regionu.
Konferencja odbyła się w ubiegłą niedzielę (1 grudnia) w użyczonych „Kontrze” salach konferencyjnych Centrum Opus. Wzięło w niej udział ponad 50 osób, z czego połowę stanowiły kobiety. – Gościłyśmy działaczy, trenerów, zawodniczki, ale też kibiców czy osoby, które dopiero noszą się z zamiarem stworzenia własnego klubu – mówi Kapusta. – Trzeba zaznaczyć, że dominowali przedstawiciele najmniejszych podmiotów. To nas cieszy, bo właśnie z myślą o nich przygotowywałyśmy szkolenia. Opowiadałyśmy w ich trakcie o podstawowych sprawach takich jak kwestie prawne, księgowe czy marketingowe .
W ramach konferencji uczestnicy mogli zapisywać się na wybrane moduły szkoleniowe:
- budowanie wizerunku klubu piłkarskiego i współpraca z mediami,
- praca trenera w piłce nożnej,
- praca sędziego w piłce nożnej,
- źródła finansowania klubu piłkarskiego,
- aspekty prawne działania klubu piłkarskiego,
- aspekty księgowe działania klubu piłkarskiego.
Na każdy z modułów obowiązywał limit miejsc. Bardzo szybko zapełniły się warsztaty dotyczące budowania wizerunku oraz źródeł finansowania. Te pierwsze były prowadzone przez Karolinę Hytrek-Prosiecką, byłą dyrektor ds. komunikacji w Ekstraklasie. Pozostałe części również prowadziły kobiety: Marzena Salamon, Sylwia Dudzińska, Agnieszka Reiske oraz nasza rozmówczyni, Ilona Kapusta. – Jest zapotrzebowanie na tego typu akcje. Widzę potencjał, żeby takie szkolenia organizować cyklicznie. Takie same były zresztą odczucia uczestników. W anonimowych ankietach niemal wszyscy byli zgodni: takich konferencji powinno być więcej .
Oddźwięk ankiet w ogóle był niezwykle pozytywny dla prowadzących. Uczestnicy konferencji chwalili przygotowanie merytoryczne oraz umiejętność przekazywania wiedzy. – To dla nas bardzo ważne. Nie ukrywam, że nieco obawiałyśmy się tego wyzwania. Jako „Kontra” organizujemy sporo turniejów, jednak taką konferencję robiłyśmy po raz pierwszy .
Niewykluczone, że wkrótce dziewczyny z „Kontry” wyjdą ze swoją inicjatywą szerzej. – Dołożymy wszelkich starań, aby pozyskać kolejne granty i zorganizować kolejne szkolenia. Dostałyśmy niesamowitego ,,kopa motywującego” i chcemy to wykorzystać – zapowiada Ilona Kapusta.
Konferencja „Gram, trenuję, zarządzam, sędziuję” odbyła się pod Patronatem PZPN Grassroots „Piłka dla wszystkich” oraz Honorowym Patronatem Prezesa Łódzkiego Związku Piłki Nożnej Adama Kazimierczaka.
Rafał Cepko