Aktualności
Podsumowanie Akademii Grassroots 2019
Akademia Grassroots to coroczny cykl konferencji skierowanych przede wszystkim do nauczycieli wychowania fizycznego oraz trenerów i instruktorów pracujących na co dzień z dziećmi do 13. roku życia. Jej celem jest przybliżanie najnowszych trendów w szkoleniu młodych piłkarek i piłkarzy.
Konferencje w ramach Akademii Grassroots są organizowane nieprzerwanie od 2013 roku. W każdej edycji specjaliści z Polskiego Związku Piłki Nożnej odwiedzają wszystkie województwa, skracając tym samym dystans do trenerów pracujących w każdym zakątku kraju i dając im szansę rozwoju, zdobycia nowej wiedzy, a także wymiany doświadczeń.
Co roku zmienia się temat przewodni konferencji. Tym razem podczas części teoretycznej uwagę słuchaczy skupiono na zagadnieniu periodyzacji procesu szkolenia. W części praktycznej prezentowano natomiast ćwiczenia kształtujące percepcję piłkarzy, rozwijające inteligencję zawodników z kategorii U-8 – U-13 oraz demonstrowano elementy treningu bramkarskiego w grupach dziecięcych. Przedstawione zostały również informacje o realizowanych i planowanych projektach Polskiego Związku Piłki Nożnej mających na celu podniesienie kwalifikacji trenerów oraz stałą poprawę szkolenia młodych zawodniczek i zawodników.
W tym roku, podobnie jak w dwóch wcześniejszych, Akademia zawitała do 17 miast w całej Polsce, przemierzając dystans 5 900 kilometrów. Jej kluczowym założeniem jest obecność w każdym z 16 województw. Dodatkową konferencję trzeci raz z rzędu zorganizowano na Mazowszu, gdzie liczba trenerów i idące za nią zainteresowanie uczestnictwem w Akademii jest największe.
Łącznie w tegorocznych konferencjach wzięły udział 5 143 osoby . To wynik lepszy od ubiegłorocznego o 3,5 procent. Odnotowana frekwencja była drugą najwyższą w całej historii Akademii (lepszy wynik – 5 711 uczestników – przyniósł tylko rok 2017).
Poza wspomnianym Mazowszem najwięcej uczestników zgromadziły Małopolska oraz Śląsk. – Jesteśmy zadowoleni z tego, że frekwencja wzrasta. Najważniejsze i najbardziej optymistyczne jest to, że u coraz większej liczby trenerów widać faktyczne zainteresowanie tematem i głód wiedzy, a nie tylko zaliczenie godzin niezbędnych do przedłużenia licencji – mówi Michał Libich , koordynator ds. szkolenia dzieci i młodzieży w PZPN, prowadzący w tym roku część wykładową pt. „Periodyzacja procesu szkolenia. Od skrzata do juniora”.
Udział w konferencji – poza zastrzykiem wiedzy – faktycznie dał uczestnikom również wymierne korzyści w postaci punktów, które następnie przekładają się na przedłużenie ważności licencji trenerskiej. W zależności od jej rodzaju uczestnictwo w Akademii warte było:
- PZPN B - 5 godzin/punktów (licencja wygaszana)
- PZPN A - 5 godzin/punktów (licencja wygaszana)
- Grassroots D - 5 godzin/punktów
- Grassroots C - 5 godzin/punktów
- Futsal C - 5 godzin/punktów
- UEFA B - 5 godzin/punktów
- UEFA Futsal B - 0 godzin/punktów
- Goalkeeper B - 0 godzin/punktów
- UEFA A - 2 godziny/punkty
- UEFA Elite Youth A - 2 godziny/punkty
- UEFA Goalkeeper A - 0 godzin/punktów
- UEFA PRO - 0 godzin/punktów
- Edukator - 0 godzin/punktów