Aktualności

GK PRO, czyli wielka szansa dla bramkarek, reprezentacji i klubów

Reprezentacja21.08.2019 
Dziesięć najzdolniejszych polskich bramkarek spotkało się w podwarszawskim Pruszkowie na pierwszej takiej konsultacji. Można powiedzieć, że to moment historyczny, ponieważ nigdy wcześniej reprezentacyjne golkiperki i kandydatki na nie, nie trenowały cyklicznie wyłącznie w swoim własnym towarzystwie, bez koleżanek z pola. Projekt GK PRO to jedna z nowych inicjatyw Polskiego Związku Piłki Nożnej.

– Te treningi mogą poprawić nasze umiejętności i technikę, pomóc nam się doskonalić, a także nauczyć czegoś nowego. Już po pierwszych zajęciach czułam, że poprawiłam swoją grę jeden na jednego, a także – co jest bardzo ważne – decyzyjność – mówi nam Oliwia Macała, jedna z powołanych na obóz GK PRO bramkarek.

Na sierpniową konsultację przyjechało dziesięć najzdolniejszych golkiperek w Polsce: Natalia Majewska (BTS Rekord Bielsko-Biała), Zuzanna Wózek (Cracovia), Kinga Szczęsna (Football Success Academy), Kinga Seweryn (OKS Słowik Olkusz), Marta Kaźmierczak (KKP Stomilanki Olsztyn), Olga Fiedorczuk (KS Włókniarz Białystok), Sara Kierul (MKS Olimpia Szczecin), Oliwia Macała (UKS SMS Łódź), Oliwia Szperkowska (UKS SMS Łódź) oraz Klaudia Zielińska (UKS Ząbkovia Ząbki).



Przez dwa dni trenowały pod okiem doświadczonych trenerów, wśród których była m.in. bramkarka seniorskiej reprezentacji Polski i Czarnych Sosnowiec, Anna Szymańska. – Szkolenie bramkarek jest w Polsce bardzo potrzebne. Jestem przekonana, że przyniesie to efekty w postali lepszej gry zawodniczek na tej pozycji. Skorzystają na tym nie tylko drużyny narodowe, ale także kluby. Zazdroszczę tym dziewczynom, bo ja na początku swojej drogi nie miałam możliwości uczestniczenia w takich zajęciach – stwierdziła Szymańska.

Jaką wiedzę przekazywała młodszym koleżankom? – Skupiłyśmy się między innymi na chwycie piłki w powietrzu, czyli elemencie, który jest bardzo istotny w grze, a o którym często się zapomina. Błędy w wyjściu do piłki, odpowiednim ustawieniu i timingu są bardzo częste. Myślę, że dziewczyny wycisnęły ten trening jak cytrynę. To, czego chciałabym je nauczyć, to też umiejętność komunikacji. Jeśli bramkarka rozmawia z drużyną podczas meczu, to i ona czuje się pewniej, i zespół reaguje lepiej. Te dziewczyny powinny to wiedzieć – przekonuje.



Podczas zajęć zawodniczki zostały podzielone na trzy grupy, które skupiały się na różnych elementach bramkarskiego rzemiosła. – Celem tej konsultacji jest ogólna diagnostyka aktualnych możliwości tych bramkarek. Chcemy zdefiniować ich mocne strony, ale też ewentualne mankamenty, które można poprawić. Dzięki temu na kolejnym obozie będziemy mogli uformować grupy bardziej pod temat zajęć rozwijających. Wszystko po to, by pomóc tym młodym piłkarkom w wejściu na wyższy poziom – podkreśla Andrzej Dawidziuk, który w PZPN odpowiada za szkolenie bramkarzy i bramkarek.

– Patrząc na ten projekt, widzę nie tylko rozwój indywidualny zawodniczek, ale też możliwość szerszej współpracy z trenerami klubowymi, z którymi pracują na co dzień. Możemy też w jakiś sposób wpływać na to, co dzieje się w klubach, w których trenera bramkarek nie ma, zastępując podstawowe jednostki treningowe, których tym piłkarkom brakuje – uzupełnia Nina Patalon, koordynatorka szkolenia piłki nożnej kobiet PZPN i selekcjoner reprezentacji U19.



– Nie ma się co oszukiwać, główny aspekt szkolenia odbywa się w klubach. To jest szalenie istotne z punktu widzenia zawodniczki. Jako Polski Związek Piłki Nożnej chcemy jednak uzupełnić to szkolenie. Jesteśmy na etapie wprowadzania nowej jakości, a może i nowej mody, jeśli chodzi o pracę z bramkarki – dodaje trener Dawidziuk.

Obecnie coraz więcej drużyn decyduje się na współpracę z trenerami, którzy pod swoją opieką będą mieć tylko golkiperki. Jak jednak zaznacza Dawidziuk, nie jest to jeszcze normą. – Tworząc projekt GK PRO wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i możliwościom nawiązania bliższej współpracy z trenerami klubowymi. Chcielibyśmy pomóc w rozwoju zdolnych bramkarek, które pójdą w ślady choćby Katarzyny Kiedrzynek. Chcemy też zapraszać trenerów z klubów na zgrupowania, by razem zastanawiać się, jak ten projekt ulepszać. Liczę na to, że stworzymy takie warunki, iż staniemy się konkurencją dla klubów zagranicznych, które to szkolenie mają na znacznie wyższym poziomie – zaznacza Dawidziuk.



Tym, co odróżnia projekt GK PRO od poprzednich inicjatyw, jest to, że będzie on cykliczny. – Dzięki staraniom prezesa Zbigniew Bońka i Zbigniewa Bartnika oraz Niny Patalon udało nam się stworzyć coś, co przyniesie znacznie większe efekty. Parę lat temu uczestniczyłem w takim campie, na który przyjechało kilkanaście bramkarek. Spotkaliśmy się na trzy dni i zrobiliśmy cos fajnego, ale zabrakło powtarzalności. Dziś rozpoczęliśmy cykliczność, co jest kluczowe – podsumowuje Andrzej Dawidziuk.

Kolejne zgrupowania odbędą się w październiku i listopadzie.

Aneta Galek

Fot. Paula Duda

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności