Aktualności

Stade Vélodrome – to tutaj zagramy z Ukrainą

Reprezentacja19.06.2016 
Największy typowo piłkarski stadion we Francji. Obiekt, który z historią Marsylii związany jest nierozerwalnie. Wielu jej mieszkańców mówi jasno: to bijące serce miasta... Swój trzeci mecz na mistrzostwach Europy reprezentacja Polski rozegra na świeżo rozbudowanym, imponującym Stade Vélodrome. Warto przyjrzeć mu się z bliska.

Nazwa: Stade Vélodrome

Pojemność: 67 344

Otwarcie: październik 2014 (po przebudowie, pierwotnie wzniesiony w 1937)

Klub: Olympique Marsylia

Obiekt zlokalizowany jest na południu miasta, niespełna 4 kilometry od centrum, tuż przy brzegu rzeki Huveaune. Pierwszy mecz rozegrano na nim w 1937 roku, gdy miejscowy Olympique podjął włoskie Torino. Nazwa stadionu nie jest przypadkowa – piłkarską murawę do połowy lat 80. otaczał betonowy welodrom, a więc owalny tor kolarski. Oprócz piłki nożnej arena gościła w swej długiej historii takie dyscypliny jak: lekkoatletyka, rugby, boks, tenis, a nawet hokej czy sporty motorowe.

Na Stade Vélodrome rozgrywano mecze dwóch turniejów o piłkarskie mistrzostwo świata (1938 i 1998) oraz dwóch europejskich czempionatów (1960 i 1986). Regularnie wykorzystuje go francuska reprezentacja rugby.

Każda kolejna sportowa impreza utwierdzała jednak władze miasta w przekonaniu, że marsylski obiekt musi jak najszybciej przejść generalną przebudowę. Doskwierał przede wszystkim brak dachu nad wszystkimi trybunami, co jednocześnie kreowało fatalną akustykę stadionu przy okazji koncertów muzycznych oraz narażenie widzów na niemal nieustanne – i bardzo silne – śródziemnomorskie wiatry. Odkładane przez wiele lat prace rozpoczęto w końcu w 2011 roku.

Trwającej trzy lata rozbudowy nie ułatwiał fakt, że obiekt nie został na ten czas wyłączony z użytkowania – swoje mecze nieprzerwanie rozgrywał na nim Olympique. Oficjalne otwarcie nowiutkiego Nouveau Stade Vélodrome odbyło się w październiku zeszłego roku. W ramach inwestycji, której koszt szacuje się na 267 mln euro, pojemność trybun zwiększono do ponad 67 tysięcy (w tym 7 tys. miejsc wyższej kategorii), zdecydowanie poprawiono ich standard, rozbudowano i wyremontowano stadionowe zaplecze oraz – co najważniejsze – zbudowano spektakularne zadaszenie o łącznej powierzchni 65 tys. metrów kwadratowych.

Po remoncie nie zmieniono tradycyjnych nazw poszczególnych trybun, z których każda – od lata – ma swojego patrona. Dwie noszą imię związanych z regionem sportowców (biegacza Jaena Bouina i kolarza Gustave’a Ganaya), dwie pozostałe – osób zasłużonych dla miasta i klubu (żyjącego w XVIII wieku Chevaliera Rozego oraz znanego fana OM, Patrice’a „Depe” De Perettiego, który zmarł nagle w 2000 roku).

» Nasze miejsca na EURO 2016: Marsylia

Co ciekawe i w dzisiejszych czasach – mimo wszystko – dość zaskakujące, nowa arena, która dzięki przebudowie automatycznie awansowała do najwyższej europejskiej kategorii UEFA Elite, nie zyskała dotąd żadnego sponsora tytularnego. I nie zyska. Wszelkie propozycje z zasady odrzuca obecny burmistrz Marsylii, Jean-Claude Gaudin, podkreślający wielką, historyczną wartość Stade Vélodrome dla tego śródziemnomorskiego miasta: – Ja nie jestem burmistrzem, który sprzeda Vélodrome lub zmieni jego nazwę – ucina przy każdej okazji.

How impressive does OM | Olympique De Marseille's Stade Vélodrome look?

Posted by UEFA EURO on  Tuesday, 22 December 2015



(fot. www.lenouveaustadevelodrome.com) 

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności