Aktualności

Ryszard Komornicki i spółka, czyli Polacy w lidze szwajcarskiej

Reprezentacja24.06.2016 
Dla polskich piłkarzy kierunek szwajcarski nie wydaje się najbardziej atrakcyjny. Dlatego zaskoczeniem może być liczba zawodników, którzy próbowali w niej swoich sił. Większość była tam tylko epizodycznie, ale kilku z nich udało się zapaść w pamięć kibicom ze Szwajcarii.

Szlaki dla swoich rodaków przetarł wybitny reprezentant Polski, Jerzy Gorgoń. Medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich do Szwajcarii trafił w 1980 roku, przywdziewając koszulkę FC Sankt Gallen. Przez trzy lata był podporą drużyny, pracował też później jako trener drużyn młodzieżowych, nie tylko St. Gallen. W lidze szwajcarskiej występował również inny medalista mundialu, Włodzimierz Ciołek, jednak jego zespół – FC Grenchen – trudno było zaliczyć do krajowych potentatów. Z piłkarzy starszego pokolenia najlepiej na kartach historii szwajcarskiej ligi zapisał się jeden z wybrańców Antoniego Piechniczka na mundial w 1986 roku, Ryszard Komornicki. Popularny „Koko” trzy lata po mistrzostwach świata przeniósł się z Górnika Zabrze do FC Aarau. Tam rozegrał ponad 120 spotkań, zdobywając tytuł mistrza Szwajcarii. W kraju Helwetów pozostał już na długie lata, przywdziewając trykot FC Wohlen i FC Luzern. Później przez długie lata był trenerem wielu zespołów, gdzie pracuje do dziś Swoich sił w tamtejszej lidze, w barwach Neuchatel Xamax FC i Etoile Carouge FC, próbował też inny uczestnik mundialu w Meksyku, Ryszard Tarasiewicz, ale były to zaledwie epizody w jego karierze, choć w tym pierwszym klubie pokazał się z bardzo dobrej strony.

Ryszard Tarasiewicz

Dopiero Polacy grający w Szwajcarii w latach 90. zdołali zrobić bardzo dobrą reklamę graczom znad Wisły. W 1994 roku trafili tam Cezary Kucharski i Dariusz Skrzypczak. Pierwszy założył koszulkę FC Aarau i w 45 rozegranych spotkaniach zdobył 18 bramek, po czym wrócił do Legii Warszawa. Prawdziwą legendą tego klubu został natomiast Skrzypczak. Siedmiokrotny reprezentant Polski reprezentował barwy Aarau przez dziewięć lat, rozgrywając blisko 230 spotkań. Co ciekawe, nigdy nie zdołał wygrać żadnego tytułu. W Szwajcarii były gracz Lecha Poznań został już na stałe – najpierw grał w klubach niższych lig, a następnie zajął się pracą trenerską. Przez pewien czas współpracował z Ryszardem Komornickim.

W Helwecji kapitalnie spisywał się Marcin Kuźba, który w 1999 roku trafił z AJ Auxerre do Lausanne-Sports. 22-letni wówczas napastnik rozegrał 70 spotkań w lidze szwajcarskie, trafiając do siatki 35 razy. Swoją dobrą postawą zapracował na transfer do AS Saint-Etienne, gdzie jednak nie zrobił furory i wrócił do Polski, aby stać się jednym z filarów krakowskiej Wisły.

W lidze szwajcarskiej występowali także inni reprezentanci Polski – Marek Citko, Jacek Dembiński, Paweł Drumlak, Radosław Gilewicz, Leszek Iwanicki, Grzegorz Mielcarski, Piotr Nowak, Dariusz Szubert, Mirosław Tłokiński i Mirosław Trzeciak. Barwy FC Sion przywdziewał również Kamil Grosicki, ale czasu spędzonego w Szwajcarii nie może uznać za najbardziej udany.

Radosław Gilewicz

Ciekawą historią jest ta, która stała się udziałem Marcina Staniszewskiego. W Polsce jest zawodnikiem niemal anonimowym – w 1994 roku, mając zaledwie 19 lat i jeden występ w ekstraklasie (w barwach Górnika Zabrze), przeniósł się do Uranii Geneve Sport. W Szwajcarii tak bardzo mu się spodobało, że został tam na kolejne siedem lat. W międzyczasie otrzymał obywatelstwo tego kraju, zmieniając nazwisko na Wallon. Później wywalczył jeszcze Puchar Liechtensteinu w barwach FC Vaduz, a do Polski wrócił w 2010 roku.

Emil Kopański

Polscy piłkarze w lidze szwajcarskiej:

Piotr Bielak – CS Chenois, FC Luzern
Jarosław Cecherz – Urania Geneve Sports, CS Chenois, FC Fribourg, Neuchatel Xamax FC
Marcin Ciliński – BSC Young Boys Berno, FC Winterthur
Marek Citko – FC Aarau, Yverdon-Sport FC
Włodzimierz Ciołek – FC Grenchen
Jacek Dembiński – Lausanne-Sports
Paweł Drumlak – FC Luzern
Adam Durowicz – FC Pfaeffikon
Radosław Gilewicz – FC Sankt Gallen
Jerzy Gorgoń – FC Sankt Gallen
Kamil Grosicki – FC Sion
Bogdan Gunia – FC Grenchen
Leszek Iwanicki – Urania Geneve Sports
Jerzy Kaziów – FC Solothurn
Ryszard Komornicki – FC Aarau (mistrzostwo Szwajcarii), FC Wohlen, FC Luzern
Cezary Kucharski – FC Aarau
Marcin Kuźba – Lausanne-Sports
David Kwiek – Signal FC Bernex-Confignon, Yverdon-Sport FC
Marek Leśniak – Neuchatel Xamax FC
Piotr Matys – Lausanne-Sports
Grzegorz Mielcarski – Servette FC Genewa
Piotr Nowak – BSC Young Boys Berno
Bartosz Partyka – FC Winterthur
Jacek Przybylski – FC Winterthur
Jan Przybyło – FC Grenchen, SC Kriens, SR Delemont, FC Solothurn, FC Wacker Grenchen
Tomasz Rząsa – Grasshopper-Club Zurych (dwukrotne mistrzostwo Szwajcarii), FC Lugano, BSC Young Boys Berno
Damian Seweryn – BSC Young Boys Berno
Joachim Siwek – FC Chiasso, FC Vevey Sports 05, BSC Young Boys Berno, FC Locarno
Dariusz Skrzypczak – FC Aarau, FC Hochdorf, FC Langenthal
Grzegorz Skwara – FC Solothurn
Robert Staniszewski (Wallon) – Urania Geneve Sport, FC Bulle, Neuchatel Xamax FC, Yverdon-Sport FC, Etoile Carouge FC, FC Baden, BSC Young Boys Berno
Dariusz Szubert – FC Zurich
Ryszard Tarasiewicz – Neuchatel Xamax FC, Etoile Carouge FC
Mirosław Tłokiński – CS Chenois, FC Vevey Sports 05, Urania Geneve Sport
Mirosław Trzeciak – BSC Young Boys Berno
Zbigniew Zakrzewski – FC Sion, FC Thun 1898
Arkadiusz Żarczyński – FC Freienbach, FC Sion, FC Vevey Sports 05

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności