Aktualności

[PROSTO Z MARSYLII] Niepowtarzalny klimat i murawa, która musi wytrzymać do półfinału

Reprezentacja20.06.2016 
Osiem dni temu też graliśmy w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Nicea nas zachwyciła – było pięknie, głośno, a przede wszystkim zwycięsko. Teraz jesteśmy ponad 200 km na zachód – w Marsylii - mieście, które ma niepowtarzalny klimat. Takiego miejsca we Francji jeszcze nie widzieliśmy i pewnie nie poznamy.

Schodząc do lądowania możesz podziwiać fantastyczne widoki. Ile znacie miejsc z tak wyjątkowym otoczeniem? Marsylia jest wyjątkowa choćby ze względu na położenie – z jednej strony otoczona Morzem Śródziemnym, z drugiej górami Calanque. Są to pasma z charakterystycznym wcięciem w skałach wapiennych. W przewodnikach przeczytasz, że tworzące się w ten sposób doliny nazywa się „śródziemnomorskimi fordami”.

Do lądowania podchodzimy od strony morza i już z góry widzimy miasto z niesamowitym duchem, z góry łudząco podobnym do Nicei. Nic jednak bardziej mylnego… Marsylia jest zupełnie inna. Jest wielką niewiadomą.

***

Ma jednak swój niepowtarzalny klimat. Drugie co do wielkości miasto Francji jest jednym wielkim tyglem kulturowym. Nie masz pojęcia, co i kogo spotkasz w uliczce za rogiem, każdy kolejny widok daje ci nowe przeżycia. Jednocześnie jednak masz wrażenie, że nigdy Marsylii do końca nie poznasz… Jest w niej coś nieodgadnionego. Do tego różnorodność, która widoczna jest tu na każdym kroku. Ktoś mądrze stwierdził, że to Marsylia jest najlepszym uosobieniem Francji.

Miasto ma swój portowy klimat, są miejsca urokliwe ale też widać, że istnieją lokalizacje, których lepiej po północy nie odwiedzać. Jedno trzeba przyznać – na mieście jest spokojnie i bezpiecznie. Kto jednak ma zamiar kusić los, może napotkać na niechciane przygody. Sama policja w Marsylii odradza mieszkańcom chodzenie po ulicach po zmierzchu.



Marsylia to przede wszystkim jednak wielkie okno na świat. W mieście, gdzie urodził się Zinedine Zidane, są dwie linie metra, funkcjonują kluczowe węzły drogowe, kolejowe jak i lotnicze. Jest tu też przede wszystkim ogromny port, drugi co do wielkości w Europie.

***

Marsylia funkcjonuje w tylko sobie znanym rytmie, ale najważniejszym miejscem jest tu zdecydowanie położony w południowej części miasta Stade Velodrome. Obiekt otoczony jest uliczkami, blokami oraz… placem budowy. To druga pod względem wielkości arena EURO 2016, tylko Saint-Denis (na którym też przecież graliśmy) może pomieścić więcej kibiców – 80 tysięcy.

Dlaczego Stade Velodrome ? W 1937 roku oddano do użytku obiekt z torem kolarskim (tor usunięto ostatecznie w 1985 roku), a arena gościła największe wydarzenia sportowe. W przypadku piłki nożnej, na Stade Velodrome miały miejsca spotkania mistrzostw świata (1938, 1998) oraz mistrzostw Europy (1960, 1984).

***

Jeszcze nie zaczął się mecz, a my już poznaliśmy przedmeczowego bohatera. Została nim... murawa Stade Velodrome, która do najlepszych nie należy. Na konferencji selekcjoner Nawałka przekonywał, że nie wygląda najgorzej. I to prawda, ale nie wygląda też perfekcyjnie.



UEFA postanowiła dmuchać na zimne, więc zwróciła się do federacji polskiej i ukraińskiej z prośbą, by te odbyły swoje oficjalne zajęcia na innych obiektach. Reprezentacja Polski trenowała więc na boisku Centre Robert Louis Dreyfus należącym do akademii piłkarskiej Olympique Marsylia. Z kolei Ukraińcy zostali na oficjalny trening w swojej bazie w pobliskim Aix-en-Provence.

Murawa nie jest i nie będzie już dłużej tematem rozmów w polskiej ekipie. Trzeźwo na pytanie dotyczące boiska odpowiedział Krzysztof Mączyński. Pomocnik słusznie przypomniał, że nie ma co tworzyć dodatkowej dyskusji – przecież nie jeden z naszych zawodników musiał grać w o wiele gorszych warunkach...



Boisko jest jakie jest,lepsze w najbliższych godzinach nie będzie. Jedyne co może martwić i zastanawiać, to fakt, że na Stade Velodrome rozegrane zostaną jeszcze aż trzy bardzo ważne mecze dla przebiegu mistrzostw. Aż nie chce się myśleć, że w takich warunkach zostanie rozegrany półfinał (!) mistrzostw.

Mamy zdjęcia! Tak wygląda murawa na Stade Velodrome

***

Marsylia żyje po swojemu i po wcześniejszych problemach w centrum miasta służby porządkowe są w ciągłej gotowości. Jutro na południu Francji ma się pojawić około 30 tysięcy kibiców. Co zobaczą? Miejsce ze wspaniałą lokalizacją, imponującym dziedzictwem historycznym i wszechogarniającą różnorodnością kultur. W końcu nie bez powodu Marsylia w 2013 roku nosiła miano Europejskiej Stolicy Kultury…

Z Marsylii Cezary Jeżowski

Stade Velodrome i jego okolice:





Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności