Strzał Figo w słupek, P. Kryszałowicz sam na sam
Pauleta sam na sam z J. Dudkiem, pudło
0:4 Gol Rui Costy, asysta Nuno Capucho
Strzał Rui Costy, interwencja P. Świerczewskiego

Polska - Portugalia 0:4, 10.06.2002

Mecz w koreańskim Jeonju był popisem jednego aktora. Niestety, nie był on ubrany w biało-czerwone barwy, lecz w bordowe. Gdy dziś wspominamy tamto spotkanie, staje nam przed oczami osoba Paulety. Portugalski snajper niemiłosiernie ogrywał naszą obronę i trzykrotnie pokonywał bezradnego Jerzego Dudka. Porażka oznaczała dla kadrowiczów Jerzego Engela koniec marzeń o wyjściu z grupy.

poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:1.
portugal
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:4.
poland
0
4
portugal
Sędzia: Hugh Dallas
Biała koszulka reprezentacji Polski, z czerwonymi wypustkami pod pachami i na dolnej połowie rękawów. Na piersi orzełek.Biała koszulka reprezentacji Polski, z czerwonymi wypustkami pod pachami i na dolnej połowie rękawów. Na piersi orzełek.

T. Rząsa

Reprezentacja Polski w białych koszulkach, z czerwonymi wypustkami pod pachami i na rękawach oraz w czerwonych spodenkach.Reprezentacja Polski w białych koszulkach, z czerwonymi wypustkami pod pachami i na rękawach oraz w czerwonych spodenkach.

Reprezentacja Polski przed meczem z Portugalią. W górnym rzędzie od lewej: Emmanuel Olisadebe, Paweł Kryszałowicz, Jerzy Dudek, Radosław Kałużny, Jacek Krzynówek, Piotr Świerczewski. W dolnym rzędzie od lewej: Tomasz Wałdoch (kapitan), Tomasz Hajto, Marek Koźmiński, Michał Żewłakow, Maciej Żurawski.

4
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zawiedliśmy naszych kibiców i za to ich przepraszamy. Mam nadzieję, że w naszym ostatnim występie w tegorocznych finałach MŚ, w piątek, w spotkaniu ze Stanami Zjednoczonymi damy im więcej powodów do radości.
0
Ustawiłem drużynę bardzo ofensywnie, ale to okazało się za mało na Portugalię. To wielkie rozczarowanie, że nie będziemy mogli dalej grać. Po szesnastu latach nieobecności w mistrzostwach świata trudno jest jednak błyskawicznie odnieść sukces. Mojej drużynie zabrakło umiejętności.
Jerzy Engel, selekcjoner reprezentacji Polski
WYPOWIEDŹ Z KONFERENCJI PRASOWEJ
Jerzy Dudek w czarnej bluzie bramkarskiej.Jerzy Dudek w czarnej bluzie bramkarskiej.
Jerzy
Dudek
W reprezentacji od 25.02.1998

Choć wpuścił cztery gole, to i tak był najlepszy w polskim zespole. Jerzy Dudek kilkoma interwencjami uchronił naszą drużynę od utraty większej liczby bramek. Miał 56-procentową skuteczność obronionych strzałów. Dla Dudka starcie z Portugalią było pożegnaniem z mundialem. W ostatnim meczu ze Stanami Zjednoczonymi wystąpił Radosław Majdan. Na kolejny mundial w 2006 roku bramkarz Liverpoolu już nie pojechał.

Pedro Pauleta (w bordowej koszulce) z rękoma uniesionymi w geście triumfu.Pedro Pauleta (w bordowej koszulce) z rękoma uniesionymi w geście triumfu.

Pauleta
W reprezentacji od 20.08.1997

Na nieszczęście biało-czerwonych Pauleta zaliczył jeden z najlepszych meczów w barwach Portugalii. Oddał osiem strzałów na polską bramkę, z czego trzy z nich znalazły drogę do siatki. Był nie do upilnowania przez naszych obrońców. Niemiłosiernie ogrywał Tomasza Hajtę i Tomasza Wałdocha. Jak się potem okazało, wygrana na niewiele się Portugalczykom zdała. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego przegrał z Koreą Południową i tak jak Polacy zakończył udział w MŚ.

Bilet z meczu Polska - Portugalia 0:4 (10.06.2002)Bilet z meczu Polska - Portugalia 0:4 (10.06.2002)Koszulka Michała Żewłakowa - tyłKoszulka Michała Żewłakowa - tyłKoszulka Michała Żewłakowa - przódKoszulka Michała Żewłakowa - przód
Okładka przeglądu Sportowego po meczu Polska - Portugalia (10 czerwca 2002)Okładka przeglądu Sportowego po meczu Polska - Portugalia (10 czerwca 2002)piłka nożna po meczu polska - portugalia (10.06.2002)piłka nożna po meczu polska - portugalia (10.06.2002)