Polki bombardują bramkę P. Myllyoji, kontra Finek
1:2 Gol D. Grabowskiej, asysta E. Pajor
2:2 Gol E. Pajor, asysta N. Padilli-Bidas

Polska - Finlandia 2:2, 11.06.2021

Dwa gole stracone w dwie minuty, w tym samobój debiutującej w bramce reprezentacji Karoliny Klabis, a potem mozolne, ale zakończone sukcesem odrabianie strat. Tak wyglądał przedostatni sprawdzian Polek przed startem eliminacji mundialu 2023. Na bocznym boisku grającego w czwartej lidze hiszpańskiej klubu Pinatar CF biało-czerwone zmierzyły się z wyżej notowaną drużyną Finlandii i pokazały, że można na nie liczyć. Kontaktowego gola – ze specjalną dedykacją dla brata – strzeliła Dominika Grabowska, a remis zapewniła nam Ewa Pajor, która pierwszy raz wystąpiła w roli pani kapitan drużyny narodowej seniorek.

poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:2.
Elli Pikkujämsä
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2.
poland
2
2
Sędzia: Marta Frias Acedo
Koszulka Polski z 2020 roku.Koszulka Polski z 2020 roku.

E. Kamczyk

Polska - Finlandia 2:2 (11.06.2021)Polska - Finlandia 2:2 (11.06.2021)

Reprezentacja Polski przed meczem z Finlandią w San Pedro del Pinatar. Stoją od lewej: Sylwia Matysik, Adriana Achcińska, Jolanta Siwińska, Małgorzata Mesjasz, Gabriela Grzywińska, Karolina Klabis. W dolnym rzędzie: Ewa Pajor, Dominika Grabowska, Weronika Zawistowska, Martyna Wiankowska, Natalia Padilla-Bidas.

Bramkarka biało-czerwonych w 23. minucie musiała wyciągać piłkę z siatki. Po strzale bezpośrednio z rzutu wolnego Evelina Summanen skierowała futbolówkę w prawy róg naszej bramkarki, która początkowo się zawahała i to kosztowało nas utratę pierwszego gola. Niestety, chwilę później przegrywaliśmy już 0:2. Po kuriozalnej sytuacji w naszym polu karnym jedna z defensorek dość pechowo interweniowała wybijając piłkę, ta trafiła w Klabis, w słupek i jak się wydawało nie przekroczyła linii bramkowej. Jednak pani sędzia po chwili zagwizdała i wskazała na środek boiska, uznając jednak, że gol został zdobyty prawidłowo.

Fragment relacji Jakuba Kędziora; sport.interia.pl, 11 czerwca 2021 r.
KURIOZALNY SAMOBÓJ
KADR Z TRANSMISJI PZPN

Blisko godzinę Polki nie potrafiły rozmontować fińskiej defensywy. Udało się to dopiero Dominice Grabowskiej, która mocnym strzałem z dystansu pokonała Paulę Myllyoję.

nina patalon

Istotne były pierwsze minuty po stracie bramki. Nie utrzymaliśmy piłki i padł drugi gol. Pierwsza część gry nie była przez nas w pełni kontrolowana. Drugą część gry kontrowaliśmy już w stu procentach. Mieliśmy podobną liczbę sytuacji bramkowych jak w pierwszej połowie – z tą różnicą, że w drugiej strzelaliśmy gole. Strzeliliśmy tylko dwa, ale powinniśmy strzelić przynajmniej cztery. W każdym razie taki ofensywny styl, jaki zaprezentowaliśmy przeciwko Finkom, to jest to, jak chcemy grać i będziemy to doskonalić. Nie byłyśmy perfekcyjne, mamy jeszcze dużo pracy przed sobą, szczególnie jeśli chodzi o kontrolę tempa gry czy działania defensywne. Ale gra ofensywna wygląda coraz lepiej.

Pomeczowa wypowiedź selekcjonerki reprezentacji Polski, Niny Patalon
PERFEKCJI NIE BYŁO

„Tego gola chcę dedykować mojemu bratu, który dziś przeszedł operację zerwanych więzadeł w kolanie. Mocno go wspieram, aby jak najszybciej wrócił do zdrowia i na boisko. Cieszę się, że dziś mogłam zdobyć dla niego bramkę” – mówiła po meczu Dominika Grabowska.

0

Druga część gry w naszym wykonaniu była bardzo dobra. Dawno nie grałyśmy tak dobrze w piłkę. Stworzyłyśmy sobie mnóstwo sytuacji bramkowych. Bardzo cieszy fakt, że nie załamałyśmy się przy wyniku 0:2 i odrobiłyśmy straty. Natomiast szkoda, że tych bramek nie padło więcej. Zrobiłyśmy dziś z bramkarki Finlandii bohaterkę meczu. Skuteczność była naszą bolączką i zdecydowanie musimy ten element poprawić.

Pomeczowa wypowiedź Dominiki Grabowskiej
GRUNT, TO NIE TRACIĆ NADZIEI

Niezawodna Ewa Pajor. Napastniczka Wolfsburga tym razem wystąpiła w roli kapitana drużyny i jak na lidera przystało postawiła kropkę nad „i”. To ona ustaliła wynik spotkania na 2:2.

Polki w drugiej połowie całkowicie zdominowały drużynę Finek, co przyniosło rezultaty. W 58. minucie strzałem zza pola karnego piłkę do bramki wpakowała Dominika Grabowska. Na kolejnego gola kibice musieli czekać 19 minut, a piłkę do bramki przeciwniczek posłała niezawodna Ewa Pajor i dała Polkom rezultat remisowy. Piłkę meczową w samej końcówce miała właśnie Ewa Pajor, ale zawodniczka VfL Wolfsburg strzeliła wprost w bramkarkę drużyny przeciwnej. Zdobywczyni ostatniej bramki po raz pierwszy w reprezentacji założyła opaskę kapitańską i mogła zobaczyć, jak to jest dowodzić na placu gry w reprezentacji.

Fragment relacji na kobiecyfutbol.pl; 11 czerwca 2021 r.
KAPITAN EWA

Sytuacja wyglądała dramatycznie, ale Adriana Achcińska po tej kontuzji szybko wróciła do gry. W tym meczu pozostała jednak najczęściej faulowaną polską zawodniczką.

Karolina KlabisKarolina Klabis
Karolina
Klabis
W reprezentacji od 11.06.2021

Pochodzi z miejscowości Psary nieopodal Częstochowy, ma dwie siostry i aż sześciu braci, a na reprezentacyjny debiut czekała prawie do trzydziestki. Bramkarka AZS-u UJ Kraków to nietypowa postać na naszych boiskach, bo grę na zielonej murawie z powodzeniem łączy z występami w halach. Ma na koncie trzy tytuły mistrzyni Polski w futsalu, a także cztery złote medale akademickich mistrzostw kraju. Do tego jeszcze pracuje jako nauczycielka WF-u w jednym z techników na krakowskim Zaciszu. Jak to się stało, że kiedyś stanęła między słupkami? „Tak wyszło, to był zbieg okoliczności. Nie miał kto stanąć w bramce, stanęłam więc ja” – tłumaczyła w wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej”. W meczu z Finlandią dość pechowo zapisała się do protokołu jako autorka samobója. W drugiej połowie broniła już dużo pewniej.

Paula MyllyojaPaula Myllyoja
Paula
Myllyoja
W reprezentacji od 08.10.2018

Doświadczona kobieta po przejściach, która w narodowej drużynie zadebiutowała grubo po trzydziestce. Niewiele brakowało jednak, a w ogóle nie mogłaby uprawiać sportu, bo gdy miała 22-lata zdiagnozowano u niej białaczkę. Szczęśliwie udało jej się przezwyciężyć chorobę i po blisko dwóch i pół roku przerwy wróciła do gry w piłkę. W rodzinnej Finlandii broniła barw klubów z Kuopio, Pietarsaari, Tampere i Lemland, ale największe sukcesy świętowała z PK-35 Vantaa i Honką Espoo, trzy razy zdobywając mistrzostwo kraju. W 2019 roku zdecydowała się na wyjazd do Włoch, gdzie podpisała kontrakt z Pink Bari. W meczu z Polską popisała się kilkoma udanymi interwencjami, ale popełniła też parę błędów – jeden z nich zakończył się zdobyciem bramki przez Dominikę Grabowską.