Aktualności
[TEGO DNIA] 7 grudnia, czyli skandal na Malcie
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 7 grudnia.
1930 – urodził się Czesław Uznański. Wychowanek Czarnych Sosnowiec, w czasie swojej kariery grał także dla Zagłębia Sosnowiec oraz Wawelu Kraków. W reprezentacji Polski w 1956 roku rozegrał trzy spotkania. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, m.in. w Zagłębiu Sosnowiec. Zmarł 19 marca 2014 roku w Sosnowcu.
1933 – urodził się Zbigniew Szarzyński. Wychowanek Polonii Bytom, wieloletni piłkarz warszawskiej Gwardii. W reprezentacji Polski w latach 1957-1963 rozegrał sześć spotkań, zdobywając trzy bramki.
1954 – urodził się Zdzisław Kapka. Wychowanek Wisły Kraków, z którą związany był przez całą piłkarską karierę. Z „Białą Gwiazdą” w 1978 roku wywalczył mistrzostwo Polski, a w 1974 roku został królem strzelców polskiej ligi. W reprezentacji Polski w latach 1973-1981 rozegrał czternaście spotkań, zdobywając jedną bramkę. W 1974 roku zajął z nią trzecie miejsce podczas turnieju finałowego mistrzostw świata w RFN.
1957 – urodził się Adam Walczak. Wychowanek Bałtyku Gdynia, w barwach którego debiutował w ekstraklasie. W kolejnych latach grał dla Zawiszy Bydgoszcz, Widzewa Łódź i Finnskoga FF. W reprezentacji Polski w latach 1980-1981 rozegrał cztery spotkania, zdobywając jedną bramkę.
1980 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w La Valettcie wygrała z Maltą 2:0. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Włodzimierz Smolarek i Leszek Lipka. Spotkania ostatecznie nie dokończono z powodu awantur na trybunach, utrzymano jednak w mocy wynik z boiska. Dla selekcjonera Ryszarda Kuleszy był to ostatni mecz w tej roli, debiut na swoim koncie zapisał natomiast Ryszard Milewski.
>>> PRZERWANY MECZ Z MALTĄ <<<
1996 – zmarł Ryszard Szymczak. Wychowanek Znicza Pruszków, w ekstraklasie debiutował w barwach Gwardii Warszawa. W 1972 roku zapisał na swoim koncie tytuł króla strzelców ligi polskiej. Grał także we francuskim US Grand Boulogne. W reprezentacji Polski w 1972 roku rozegrał dwa spotkania. W tym samym roku zdobył z nią złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Po zakończeniu kariery trener. Zmarł 7 grudnia 1996 roku w Warszawie.