Aktualności
[TEGO DNIA] 6 grudnia, czyli debiutancki mecz Jakuba Wawrzyniaka
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 6 grudnia.
1903 – urodził się Symplicjusz Zwierzewski. Wychowanek Korony Warszawa, przez wiele lat występował w barwach stołecznej Warszawianki. W reprezentacji Polski w latach 1926-1932 rozegrał trzy spotkania. Zmarł 26 grudnia 1986 roku w Gdyni.
1914 – urodził się Jerzy Wostal. Wychowanek ZPS Chorzów, przed wybuchem II wojny światowej grał dla AKS Królewska Huta (Wyzwolenie Chorzów). Po rozpoczęciu działań zbrojnych zakładał koszulki Vorwaerts-Rasensport Gleiwitz oraz 1. FC Passau. W reprezentacji Polski w latach 1936-1939 rozegrał dziesięć spotkań, zdobywając cztery bramki. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy Igrzysk Olimpijskich w Berlinie (1936). Zmarł 12 lutego 1991 roku w niemieckiej Pasawie.
1935 – urodził się Marian Nowara. Wychowanek Polonii Bytom, w czasie swojej kariery grał także dla Legii Warszawa, Lublinianki Lublin i Okęcia Warszawa. W reprezentacji Polski w 1958 roku rozegrał dwa spotkania.
1955 – urodził się Jerzy Dworczyk. Wychowanek GKS Dąbrowa Górnicza, który największe sukcesy odnosił w Zagłębiu Sosnowiec. Z klubem tym dwukrotnie (1977, 1978) wywalczył Puchar Polski. Grał także dla ROW Rybnik i Grodźca Będzin. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 30 sierpnia 1978 roku, w towarzyskim meczu z Finlandią. Po zakończeniu kariery trener, prowadził między innymi Zagłębie Sosnowiec.
1959 – urodził się Marek Chojnacki. Wychowanek ŁKS Łódź, z którym związany był przez niemal całą piłkarską karierę. Poza łódzką drużyną zaliczył jedynie epizody w Ethnikosie Pireus i Karkonoszach Jelenia Góra. W reprezentacji Polski w 1981 roku rozegrał cztery spotkania. Po zakończeniu kariery trener, prowadził między innymi ŁKS Łódź i Arkę Gdynia, a obecnie jest szkoleniowcem kobiecego zespołu UKS SMS Łódź.
1961 – urodził się Janusz Nawrocki. Wychowanek Wisły Kraków, w czasie swojej kariery grał także dla GKS Katowice (Puchar i Superpuchar Polski 1991), VfB Moedling, Sokoła Tychy, Ruchu Chorzów, Grunwaldu Ruda Śląska, Unii Jaroszowiec, Tempa Rzeszotary, Niegoszowianki Niegoszowice, Wróblowianki Wróblowice, Lotnika Kryspinów i LKS Szaflary. W reprezentacji Polski w latach 1989-1991 rozegrał 23 spotkania.
1977 – zmarł Paweł Lubina. Urodzony 22 grudnia 1896 roku w Katowicach, przez całą karierę związany z tamtejszymi klubami: Germanią, Dianą, PKS oraz Pogonią. W reprezentacji Polski w latach 1926-1927 rozegrał dwa spotkania. Zmarł 6 grudnia 1977 roku w Katowicach.
2006 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Abu Dabi wygrała ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi 5:2. Dwa gole zapisał na swoim koncie Bartłomiej Grzelak, natomiast po jednym Marcin Wasilewski, Paweł Magdoń i Radosław Matusiak. W starciu tym swój jedyny występ w kadrze narodowej zaliczyli Adrian Budka, Robert Kolendowicz i Paweł Magdoń, natomiast debiut stał się udziałem Bartłomieja Grzelaka, Macieja Iwańskiego, Adama Kokoszki, Wojciecha Łobodzińskiego, Mariusza Pawełka i Jakuba Wawrzyniaka. Z kadrą pożegnał się natomiast Piotr Giza.