Aktualności
[TEGO DNIA] 16 listopada, czyli zwycięstwo w meczu z Izraelem
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 16 listopada.
1919 – urodził się Tadeusz Parpan. Przez całe życie związany z klubami z macierzystego Krakowa. Zaczynał w Łagiewiance Łagiewniki, by później występować na poziomie ekstraklasy w barwach Cracovii (z którą w 1948 roku wywalczył mistrzostwo Polski). Karierę kończył we Włókniarzu (Garbarni) Kraków. W reprezentacji Polski, w której debiutował 11 czerwca 1947 roku, rozegrał 20 spotkań, zdobywając jedną bramkę. Przez pewien czas pełnił funkcję kapitana drużyny narodowej. Po zakończeniu kariery pracował na Politechnice Krakowskiej, był także kierownikiem piłkarskiej sekcji Cracovii. Zmarł 21 kwietnia 1990 roku.
1946 – urodził się Zenon Kasztelan. Wychowanek Pogoni Szczecin, ale w ekstraklasie debiutował w barwach Zawiszy Bydgoszcz. Po jednym sezonie wrócił do Pogoni, gdzie grał do końca kariery (z dwoma sezonami przerwy, spędzonymi w austriackiej Admirze Wacker Wiedeń). W reprezentacji Polski w 1973 roku rozegrał sześć spotkań, zdobywając jedną bramkę.
1956 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Stambule zremisowała z Turcją 1:1. Gola dla biało-czerwonych strzelił Ernest Pol. Dla Henryka Czecha był to jedyny mecz w narodowych barwach, z kadrą pożegnał się także Józef Machnik.
1962 – zmarł Henryk Skromny. Urodzony 24 grudnia 1926 roku, wychowanek Lecha Poznań. Profesjonalną karierę kontynuował w warszawskiej Legii, z której przeniósł się do Polonii Bytom. Z bytomskim klubem w 1954 roku wywalczył mistrzostwo Polski. W reprezentacji Polski w latach 1947-1952 rozegrał siedem spotkań. Po zakończeniu kariery trener, prowadził Stal Mielec i Piast Gliwice. Zmarł 16 listopada 1962 roku, mając zaledwie 36 lat.
1966 – zmarł Franciszek Zastawniak. Urodzony 13 sierpnia 1905 roku, jako siedemnastolatek rozpoczął karierę w Cracovii, z którą dwukrotnie (1930, 1932) cieszył się z tytułu mistrza Polski. Występował także w Polonii Warszawa. W reprezentacji Polski w latach 1925-1928 rozegrał osiem spotkań. Po zakończeniu kariery trener, prowadził między innymi Cracovię. Zmarł 16 lutego 1956 roku w Krakowie.
1972 – urodził się Bogdan Zając. Wychowanek JKS 1909 Jarosław, z którego przez Kamax Kańczuga trafił do krakowskiej Wisły. Z „Białą Gwiazdą” zdobył dwa mistrzostwa Polski (1999, 2001), Puchar Polski (2002), Superpuchar Polski i Puchar Ligi Polskiej (2001). Grał także dla Zagłębia Lubin, Widzewa Łódź, FC Kaernten, AS Nea Salaminas Ammochostou, Shenzhen Kingway, Shengzhen Shangqingyin, Hutnika Kraków i Skawinki Skawina. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 10 listopada 1998 roku, w towarzyskim meczu ze Słowacją. Po zakończeniu kariery trener, pracował między innymi jako asystent selekcjonera reprezentacji Polski, a obecnie prowadzi Jagiellonię Białystok.
1978 – urodził się Tomasz Jarzębowski. Wychowanek Legii Warszawa, przed debiutem w ekstraklasie w jej barwach grał także w juniorach stołecznej Agrykoli. Z Legią wywalczył w 2002 roku mistrzostwo i Puchar Ligi Polskiej. Grał także dla GKS Bełchatów, Miedzi Legnica, Arki Gdynia i Wigier Suwałki. W reprezentacji Polski w latach 2003-2004 rozegrał dwa spotkania.
1985 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie wygrała z Włochami 1:0. Gola na wagę zwycięstwa strzelił Dariusz Dziekanowski.
1994 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Zabrzu zremisowała z Francją 0:0. Dla Marka Świerczewskiego był to debiutancki mecz w koszulce z orłem na piersi.
>>> BEZBRAMKOWY REMIS Z FRANCJĄ <<<
2003 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Płocku wygrała z Serbią i Czarnogórą 4:3. Zdobyczami bramkowymi podzielili się Andrzej Niedzielan, Grzegorz Rasiak, Kamil Kosowski i Maciej Żurawski.
2005 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Ostrowcu Świętokrzyskim wygrała z Estonią 3:1. Gole dla zespołu prowadzonego przez Pawła Janasa strzelili Mariusz Lewandowski, Sebastian Mila i Grzegorz Piechna. Dla Piechny był to jedyny mecz w narodowych barwach, starciem z Estonią pożegnali się z nimi również Marcin Adamski, Damian Gorawski i Marcin Kaczmarek.
>>> GRZEGORZ PIECHNA TRAFIA W DEBIUCIE <<<
2019 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Jerozolimie wygrała z Izraelem 2:1. Bramki dla polskiej kadry zapisali na swoim koncie Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.