Aktualności
[TEGO DNIA] 15 kwietnia, czyli udany rewanż na Haiti
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 15 kwietnia.
1920 – urodził się Antoni Janik. Przyszedł na świat w Zabrzu, ale pierwsze piłkarskie szlify zbierał w AKS Chorzów. W czasie niemieckiej okupacji wojennej, pełnił służbę w tamtejszej marynarce wojennej, regularnie występując w barwach Germanii Koenigshuette (AKS Chorzów pod zmienioną nazwą). Po wojnie grał jeszcze dla Pogoni Katowice, Gwardii Katowice oraz Budowlanych Chorzów. Mimo gry na drugim poziomie rozgrywkowym, siedmiokrotnie wystąpił w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w klubach na Górnym Śląsku. W 1977 roku wyemigrował do Niemiec, gdzie został już na stałe. Zmarł 7 sierpnia 2003 roku w niemieckim Worms.
1942 – urodził się Henryk Pietrek. Niemal całą karierę spędził w chorzowskim Ruchu, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski w 1968 roku. Wcześniej grał dla innych klubów z Chorzowa, Konstalu oraz AKS. Po opuszczeniu Ruchu zakładał jeszcze koszulkę Hutnika Kraków, a także polonijnych klubów w Nowym Jorku. W reprezentacji Polski wystąpił tylko raz – 4 września 1963 roku, w wygranym 9:0 towarzyskim starciu z Norwegią.
1962 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Casablance wygrała z Marokiem 3:1. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Engelbert Jarek, Erwin Wilczek oraz Lucjan Brychczy. Dla reprezentacji Polski było to pierwsze spotkanie w historii rozegrane na kontynencie afrykańskim. Meczem tym karierę reprezentacyjną rozpoczął Hubert Kostka, natomiast ostatni raz z orłem na piersi wystąpił zdobywca pierwszej bramki, Engelbert Jarek.
1964 – zmarł Karol Hanke. Urodzony 6 września 1903 roku. Z wykształcenia lekarz, na ligowych boiskach pojawiał się w barwach ŁKS Łódź i Pogoni Lwów. Z lwowskim klubem dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski (1925, 1926). W latach 1924-1928 rozegrał dziewięć spotkań w seniorskiej reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, pracował jako trener w Pogoni Lwów i Legii Warszawa. Zmarł 15 kwietnia 1964 roku w Warszawie.
1974 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Port-au-Prince wygrała z Haiti 3:1. Łupem bramkowym podzielili się Andrzej Szarmach (zdobywca dwóch bramek) oraz Marek Kusto. To drugie spotkanie pomiędzy tymi ekipami rozegrane w odstępie dwóch dni. 13 kwietnia biało-czerwoni przegrali z Haitańczykami 1:2, w rewanżu okazali się znacznie skuteczniejsi. Debiut w kadrze narodowej zaliczył bramkarz Andrzej Sikorski, dla którego było to zarazem ostatnie spotkanie w reprezentacji Polski. Mecz z Haiti był też pożegnalnym dla Andrzeja Drozdowskiego i Witolda Karasia.
1977 – urodził się Marcin Kuźba. Jako junior występował w LKS Lubochnia i Gwarku Zabrze, w ekstraklasie debiutował w lipcu 1995 roku w barwach zabrskiego Górnika. Trzy lata później wyjechał za granicę, grał dla francuskich AJ Auxerre oraz AS Saint-Etienne, a także szwajcarskiego Lausanne-Sports. W 2002 roku powrócił do ojczyzny i zdobył z Wisłą Kraków mistrzostwo i Puchar Polski (2003). Po epizodzie w greckim Olympiakosie SFP znów założył trykot „Białej Gwiazdy” i dopisał do swojego konta kolejne mistrzostwo kraju. Karierę kończył w Górniku Zabrze. W reprezentacji narodowej zadebiutował po zaledwie jednej rundzie w ekstraklasie, w meczu z Azerbejdżanem, rozegranym 15 listopada 1995 roku. Łącznie z orłem na piersi wystąpił sześć razy, zdobywając dwie bramki.
1977 – urodził się Jakub Wierzchowski. Wychowanek Lublinianki Lublin, przez Górnik Łęczna trafił do ekstraklasowej Wisły Kraków. W 1999 roku cieszył się z mistrzostwa Polski, choć jego wkład był dość symboliczny. Z bardzo dobrej strony pokazał się w barwach Ruchu Chorzów, gdzie zwrócił na siebie uwagę działaczy Werderu Brema. W niemieckim klubie spędził dwa sezony, rozgrywając jednak tylko trzy mecze ligowe. Po powrocie do Polski grał dla Wisły Płock (Puchar Polski 2006), Zagłębia Sosnowiec, Górnika Łęczna i KS Lublin. W reprezentacji Polski rozegrał dwa spotkania.