Aktualności
[TEGO DNIA] 12 listopada, czyli cztery towarzyskie zwycięstwa
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 12 listopada.
1910 – urodził się Edmund Majowski. Wychowanek AKS Chorzów, najlepsze lata kariery spędził jednak w Pogoni Lwów, z którą sięgnął po trzy tytuły mistrza Polski (1932, 1933, 1935). W czasie II wojny światowej i bezpośrednio po niej grał dla SSTV Breslau, DTSG Krakau, Germanii Konigshuette i Wackeru Wiedeń. W reprezentacji Polski w latach 1933-1934 rozegrał cztery spotkania, zdobywając jedną bramkę. Po zakończeniu kariery trener drużyn zagranicznych, był też selekcjonerem reprezentacji Iranu, Norwegii i Kuwejtu. Zmarł 26 października 1982 roku w Wiedniu.
1939 – urodził się Zbigniew Myga. Wychowanek MKS Myszków, największe sukcesy świętował jednak w barwach Zagłębia Sosnowiec. W klubie tym występował przez kilkanaście lat, przywdziewał także koszulkę Górnika Kazimierz. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 3 grudnia 1966 roku, w towarzyskim meczu z Izraelem.
1976 – urodził się Mirosław Szymkowiak. Wychowanek Olimpii Poznań, w barwach której debiutował w ekstraklasie. Pierwsze sukcesy odnosił w Widzewie Łódź, z którym wywalczył dwa tytuły mistrza Polski (1996, 1997), krajowy Superpuchar (1996) oraz awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. W kolejnych latach przywdziewał koszulkę Wisły Kraków. Z „Białą Gwiazdą” dołożył do swojego konta cztery mistrzostwa Polski (2001, 2003, 2004, 2005), dwa Puchary Polski (2002, 2003), jeden Superpuchar Polski (2001) oraz jeden Puchar Ligi Polskiej (2001). Grał także dla tureckiego Trabzonsporu Kulubu, Prądniczanki Kraków, Podgórza Kraków oraz LKS Szaflary. W reprezentacji Polski w latach 1997-2006 rozegrał 33 mecze, zdobywając trzy bramki. Wziął z nią udział w turnieju finałowym mistrzostw świata (2006). W 1996 roku z kadrą narodową do lat 16 sięgnął po mistrzostwo Europy.
1977 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu wygrała ze Szwecją 2:1. Gole dla biało-czerwonych strzelili Marek Kusto i Kazimierz Deyna. Swoje jedyne spotkanie w reprezentacji narodowej zaliczyli Tadeusz Jakubczyk i Wojciech Tyc, a debiuty zapisali na swoim koncie także Mirosław Okoński i Jan Sobol.
>>> TRIUMF POLAKÓW WE WROCŁAWIU <<<
1980 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Barcelonie wygrała z Hiszpanią 2:1. Obie bramki dla drużyny prowadzonej przez Ryszarda Kuleszę zdobył Andrzej Iwan. W Barcelonie po raz pierwszy w kadrze narodowej wystąpili Krzysztof Adamczyk i Adam Walczak, po raz ostatni natomiast Edward Załężny.
>>> DWA GOLE ANDRZEJA IWANA W MECZU Z HISZPANIĄ <<<
1986 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Irlandią 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w pierwszej połowie Marek Koniarek. Dla strzelca gola, podobnie jak dla Andrzeja Rudego, był to pierwszy mecz w koszulce z orłem na piersi.
>>> BIAŁO-CZERWONI LEPSI OD IRLANDII <<<
2003 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Włochami 3:1. Gole dla biało-czerwonych strzelili w tym spotkaniu Jacek Bąk, Tomasz Kłos i Jacek Krzynówek. Dla Damiana Gorawskiego był to debiut w zespole narodowym, dla Jacka Zielińskiego natomiast ostatnie spotkanie w reprezentacji kraju.